Anadol STC – 16; Keşke devam etseydi…

0
20
anadol stc 16

Otosan’ın girişimleri ile kurulan ilk Türk otomobil markası Anadol, üretildiği 1966-1991 yılları arasında birçok farklı model ile kendini gösterdi. Anadol A1 ile başlayan, A2 (SL) ile devam eden macera pikap modeli Otosan 500 ile sona erdi. Ayrıca “İlk Türk Spor Otomobili” olarak adlandırılan Anadol STC – 16 modeli de 70’li yıllarda 3 yıl üretimde kaldı.”Süper Türk Canavarı” ifadesinde yer alan kelimelerin de ilk harflerine sahip olan STC’ye bu ad yakıştırılmıştı. İşte biz de bugün; oldukça az sayıda üretilmiş olan 1973 model STC – 16’yı detaylı bir şekilde test edeceğiz.

Testimize konuk olan Anadol STC, mükemmel bir şekilde restore edilmiş ve ilk günkü kondisyonuna sahip olmasıyla dikkat çekiyor. İzmir’de gerçekleştirdiğimiz çekimler sırasında, aracın sahibi Ömer Demirkurt Beyefendi ile çok hoş sohbetler gerçekleştirdik. Aracın yapım aşamalarına sürekli katkıda bulunan Ömer Bey, bazı parçaları da bizzat kendi elleri ile işlemiş. Her noktası tek tek elden geçen Antalya Sarısı Anadol STC adeta fabrikadan çıktığı gibi pırıl pırıl bir görünüme ve performansa sahip olmuş.

Gerek inceleme anlatımı gerekse de test sürüşü sırasında nostaljik anlar yaşadığımız Anadol STC testimizde, zamanında büyük emekler ile ortaya çıkmış bir Türk spor otomobilinin günümüze taşınamamış olmasının hüznünü de fazlası ile yaşadık. 1970’li yılların başından bu güne kadar taşınabilseydi, aradan geçen 45 yılın ardından mutlaka ortaya başarılı bir Türk otomobili çıkardı diye düşünüyoruz. Bu kadar emek verilip özgün bir çalışma çıkması ardından sadece 3 yıl üretilerek ortadan kaybolmuş olması gerçekten de oldukça üzücü.

Umarız size bu duygularımızı ve yaşadığımız nostaljik anları aktarabilmişizdir. İyi seyirler.

Anadol STC – 16 videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…

anadol stc 16