En az ve en çok arıza yapan otomobil markaları hangileri? (ABD – 2018)

0
2804
En az ve en çok arıza yapan otomobil markaları hangileri? (ABD - 2018)
A.B.D’de faaliyet gösteren ve birçok farklı tüketici ürününü müşteri memnuniyeti ve yapılan test sonuçlarına göre inceleyerek, en iyi markaları tespit eden J.D. Power kuruluşunun araç sahipleri ile doğrudan yaptığı görüşmeler sonucu elde ettiği; En az ve en çok arıza yapan otomobil markaları hangileri?  anket sonuçları yayınlandı.
2018 verilerini baz alan araştırma, A.B.D kökenli olması nedeniyle Opel, Renault, Skoda, Seat ve PSA markalarının bulunmadığı çalışmalar oldukça önemli ve objektif sonuçları ile birçok kişiye fikir verebilir diye düşünüyoruz.

İlk olarak J.D.Power’ın en az ve en çok arıza yapan otomobil markaları sonuçlarına bir bakalım;

Aşağıdaki e n az ve en çok arıza yapan otomobil markaları sıralamanın tam ortasında yer alan “Sektör ortalaması” sayısı, tüm markaların arıza sayısının ortalaması alınarak tespit edilmiş ve bu doğrultuda her 100 aracın çıkardığı ortalama arıza miktarı 136 olarak belirtiliyor. Yani 1 araç ortalama olarak 1.36 adet arıza çıkarma miktarına sahip.
Bu değerler; 2015 model (3 yaşında) ve farklı marka araçlara sahip yaklaşık 40.000 kişiye son 12 ayda ne kadar arıza ile karşılaştıkları sorularak elde edilmiş. Yani her bir markanın yaklaşık 1130 aracı bu liste için katılımcı olmuş.
En az ve en çok arıza yapan otomobil markaları
3 yaşında son 12 ayda en az ve en çok arıza yapan otomobil markaları (ABD – 2018 verilerine göre)

En az arıza çıkaran ilk 5 marka

J.D.Power’ın sonuçları doğrultusunda en az arıza çıkaran ilk 5 marka Lexus, Porsche, Toyota, Chevrolet ve Buick olmasıyla öne çıkıyor. Bu arada Buick markası ülkemizde satılmasa da birçok modelinin PSA’ya satılmadan önceki Opel modelleri ile aynı olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Yani bu veriler kısmi olarak Opel için de kullanılabilir. İlk 5’i takip eden diğer markalar ise Mini, BMW, Audi, Hyundai ve Kia markaları. Infiniti, VW, Mercedes ve Subaru markaları ise sektör ortalamasının hemen üstünde yer alıyor.
Kia ve özellikle de Hyundai markalarının sektör ortalamasının üzerinde olması oldukça önemli ve bu konuda Toyota ve Lexus’un ensesinde olan 2 Güney Koreli marka takdiri hak ediyor diye düşünüyoruz.

Sektör ortalamasında gezinenler

Sektör ortalamasının hemen üstünde ve hemen altında gezinen markaların ise VW, Mercedes, Subaru, Nissan, Chrysler ve Ford olması ile öne çıkıyor. Seat ve Skoda markaları listede yok ancak VW ve Audi ile benzer altyapı, motor ve şanzımanları kullandıkları düşünülürse VW Grubu markalarının Porsche hariç sektör ortalamasında arıza çıkardığı söylenebilir.

Listenin sonunda durum nedir?

Listenin sonunda yer alan Fiat markası ise her 100 araçta 249 arıza tespiti ile açık ara en fazla sorun çıkaran araç olmasıyla fazlasıyla göze batıyor. Onu Land Rover, Volvo, Dodge ve Ram markaları izliyor. Bu arada FCA Grubu içinde yer alan 4 markanın (Dodge, Fiat, Ram ve Jeep) listenin son 7 markası arasında yer alıyor. Ancak grubunu bir diğer markası Chrsyler sektör ortalamasının hemen altında yer alıyor. Kısacası genel anlamda FCA (Fiat-Chrsyler) modellerinin arıza çıkarma oranı diğer markalara göre oldukça yüksek denilebilir. JLR Grubu dahilinde bulunan Land Rover (Range Rover ile) ve Jaguar ise aynen FCA gibi oldukça kötü durumda.

Toyota harici Japon markalarında durum nedir?

Honda, Mazda, Mitsubishi ve Nissan ve Infiniti gibi Japon üreticilerin sektör ortalaması altına düşmüş olması da oldukça ilginç. Bu konuda Toyota ve onun premium markası Lexus’un ilk 3’de yer alması diğer Japon markaların düşünmesi gereken bir durum olarak öne çıkıyor. Honda’nın premium markası olan Acura da sektör ortalamasının oldukça altında.

Volvo’ya ayrı bir paragraf

Sürpriz bir şekilde, uzun bir zamandır dibe demir atan FCA Grubu ve JLR Grubu markalarının arasına girmeyi nasıl olduysa başarabilen Volvo, gerçekten de şaşırtıcı bir sonuç almış. Elde edilen 204 sonucu; 3 yaşında bir Volvo’nun son 12 ayda 2 kez arıza yaptığını işaret ediyor. Çinli Geely himayesinde bulunan Volvo’nun aldığı bu sonucun nedeni, rekabet odaklı Çin bazlı hızlı ve çok adetli üretim düşüncesinden kaynaklı olabilir.

En az ve en çok arıza yapan otomobil modelleri hangileri?

En az ve en çok arıza yapan otomobil markaları hangileri? (ABD - 2018)