Makyajlı VW Caravelle ve VW Transporter tanıtıldı

Günden güne sivilleşen ve Minivan (MPV) tarzındaki araçların yerine geçmeye başlayan Ticari Van modellerinin şüphesiz en popüler olanlarından bir tanesi de VW’in Caravelle ve Transporter modelleri. Ülkemizde de oldukça sevilen bu iki araç, yaklaşık 3 yıl önce yenilenmişti. Şimdi ise makyajlı VW Caravelle ve makyajlı VW Transporter modelleri tanıtıldı.

Aracın ön tasarımı makyajlı 5. jenerasyondan mevcut 6.jenerasyona geçerken yenilikten çok tekrar bir makyaj niteliği taşıyacak şekilde değişime uğramıştı. 6. jenerasyonun geçirdiği değişim ise makyajdan çok yeniliğe yakın bir görünüme sahip. Kasa değişimlerinde bazen küçük değişikliklerle sevenlerini sinirlendiren VW, bazen de makyaj operasyonlarında hissedilir değişimler yapabiliyor. Makyajlı VW Caravelle’in yaşadığı değişim de işte tam da bu tarzda olmuş gibi görünüyor.

Solda makyajlı VW Caravelle

Yukarıdaki karşılaştırmalı görselden de görüleceği gibi; Aracın tamponunda gerçekleşen belirgin değişim sayesinde ön görünüm hissedilir bir şekilde farklı görünüyor. Tamponun üst kısmının panjura göre uyarlanması sonucunda ise daha büyük hissiyatı uyandıran bir panjur elde edilmiş. Ayrıca yatay panjur kromlarının da sayısı artırılmış. Farların iç tasarımı ve led ışıklandırmaların değişen tarzı da makyaj operasyonunu daha güçlü kılıyor. Far kenarlarından yana doğru uzayan rozet benzeri detay ise ilgiç bir görünüm katmış. Aracın arkasında ise iç tasarımı değişen stop grubu hariç belirgin bir yeni detay yer almıyor.

Makyajlı VW Caravelle iç tasarımı ise aynen ön tasarımda olduğu gibi belirgin değişimlere sahip. Ortada yer alan havalandırma ızgaralarının düz yapısı terk edilmiş ve açılı köşeye sahip çift havalandırmalı yepyeni bir tasarıma geçilmiş. Çift havalandırma kullanılması sayesinde bilgi-eğlence sisteminin solundaki havalandırma ızgarası da kaldırılmış. Ayrıca bu tasarıma uygun bir şekilde altta yer alan düğme ve çıta detayları da değiştirilmiş. Solundaki havalandırma ızgarasının kalkması sayesinde bilgi-eğlence sistemi de artık çok daha büyük ekranı ile dikkat çekiyor ve 9.2inch genişliğe sahip. Ayrıca diğer birçok VW modelinde sunulmaya başlanan ve opsiyon listesinde yer alan 8 inch genişliğe sahip gösterge grubu da Caravelle’de ilk kez kullanılıyor.

ÜStte makyajlı VW Caravelle

Tüm bunların yanında vites kolunun yer aldığı bölüm de yeni bir tasarıma sahip. Aynen kokpitin geneline benzer bir şekilde, kapı içleri de yeni bir görünüme kavuşmuş. Daha kalın yapı önceki Caravelle modellerine benzerken, genişliği sayesinde kol dayamayı daha rahat bir hale getiriyor. Son olarak; geçtiğimiz günlerde tanıtılan makyajlı VW Passat modelinde kullanılmaya başlanan yeni direksiyon simidinin de kendine makyajlı VW Caravelle’de yer bulduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Makyajlı VW Caravelle motor seçenekleri

Gerek ön tasarım gerekse de kokpit tasarımı anlamında makyajdan çok yeniliğe uğrayan makyajlı T6’nın motor seçeneklerinde de sürpriz yer alıyor. VW onaylı modifiye markası ABT tarafından tasarlanan tamamen elektrikli Caravelle, NEDC standardında 400km menzile sahip. Birçok markanın artık WLTP standardına geçtiği bir dönemde demode NEDC standardı kullanılması, bu derece değişim yaşayan bir modele yakışmadı. Elektrik motorun ürettiği maksimum güç ise 112ps. Böyle bir araçta esas önemli olan tork değeri ise henüz açıklanmadı.

İçten yanmalı seçeneklerde ise; Daha önce de sunulan 2.0lt turbo-dizel motorda teknolojik anlamda çeşitli iyileştirmeler hariç yeni bir seçenek yer almıyor. Tersine güçlerde bir miktar düşme bile meydana gelmiş. Yeni seçenekler 90ps ve 199ps arasında yer alıyor.

2019 sonbahar aylarında Avrupa’da satılmaya başlanacak olan makyajlı VW Caravelle ve makyajlı VW Transporter’ın Türkiye’ye 2020 başında gelmesi beklenebilir.

Facebook Comments