Yeni Ford Focus ST tanıtıldı. Yüksek tork değeri dikkat çekici.

80’li yıllardan itibaren kendilerini hissettirmeye başlayan ateşli HB otomobil modelleri, günümüzde turbo motorların yaygın bir şekilde kullanılmasıyla abartı güçlere çıkmaya başladılar. Örneğin yeni Mercedes AMG A45 modelinin 2.0lt motor ile 400ps üstü bir güç üreteceği güçlü bir şekilde konuşuluyor. İşte bu sınıfın önemli bir oyuncusu olan Ford Focus RS’nin ılık HB olarak adlandırılabilecek versiyonu yeni Ford Focus ST resmi olarak tanıtıldı.

Yeni Ford Focus ST motor ve şanzıman

2017 yılında ülkemizde de satılmaya başlanan Ford Focus ST’nin dizel ve benzin olmak üzere 2 farklı motor seçeneği mevcuttu. Bu ilginç gelenek değişmedi. Yeni kasada da 2 farklı motor seçeneği sunuluyor. 2.0lt turbo-dziel seçenek 190ps güce ve 400NM torka sahipken, çok daha güçlü ve ST adına yakışır 2.3lt turbo-benzin motor seçeneği 280ps güce ve 420Nm torka sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Hatırlanacak olursa ST modellerinde daha önceden sadece 2.0lt hacminde motor kullanılıyordu. 2.3lt motor ise RS modelinde yer alıyordu. Yeni Ford Focus ST’de kullanılan bu motor RS motorunun ehlileştirilmiş bir versiyonu. Ayrıca Ford Mustang modelinde de kullanılıyor.

6 ileri manuel veya isteğe bağlı olarak alınabilen 7 ileri çift-kavrama otomatik şanzıman ile gücünü ön tekerleklere aktaran yeni Ford Focus ST modeli, 280ps seçeneğinde 0-100km/saat hızlanmasını 6 saniyenin hemen altında tamamlayabiliyor. Bu değer önden çekişli ateşli HB sınıfının lideri diyebileceğimiz Honda Civic Type-R ile aynı. Ayrıca yeni ST, daha yüksek bir motor hacmine sahip olmasının da etkisi ile daha yüksek tork üretiyor. Bu sayede özellikle ara hızlanmaların daha etkili olması bekelenebilir.

Bunların yanında;

Yeni Ford Focus ST’de standart olarak elektronik sınırlı kaymali diferansiyel kilidinin (eLSD) de yer alıyor. Ayrıca konfor ve spor moda sahip ayarlı süspansiyon sistemi de mevcut. Bu sayede, önde %20 ve arkada %13 oranında sertleştirilen, yere 10mm daha yakın olan ST modelinin sportif sürüşlerin yanında konforlu seyahatlere de uygun bir ayara sahip olacağı belirtiliyor. Elektronik Fren Yükseltici özelliğine de sahip olan yeni ST, b hidrolik sistemlere göre daha iyi tepki veren bir fren sistemine sahip.

Standart bir yeni Ford Focus’a göre belirgin düzeyde daha sportif bir gövde kitine ve iç yaşam alanına sahip olan yeni ST, yaz aylarından itibaren Avrupa’da satılmaya başlanacak. Fiyatı ise henüz açıklanmadı. Ülkemizde satılma ihtimali ise oldukça düşük. 2.3lt motor hacminin büyük bir vergi dezavantajı var. 2.0lt turbo-dizel motora sahip ST ise bir ihtimal satışa sunulabilir. Ancak benzin motora sahip modelin hem performansını hem de sportif hissini yakalaması zor olacaktır.

Facebook Comments