Mercedes 300SL Gullwing; Yüzyılın Spor Otomobilini Müzeden Çıkardık Test Ettik!

0
24
mercedes 300sl gullwing

1885 yılında içten yanmalı bir motor ilk kez bir arabada kullanıldı. Günümüz modern otomobillerinin temelleri de işte tam olarak Patentwagen olarak geçen bu model ile atılmış oldu. Mercedes markasının yaratıcılarından Karl Benz tarafından icat edilen bu araç, Alman markanın otomobil tarihinde ne kadar önemli bir yeri olduğunu da vurgular nitelikte. Bu ve bunun gibi otomobil tarihine damga vurmuş onlarca önemli modele sahip olan Mercedes’in, lüks anlamında en önemli modeli olan 600 Pullman modelini daha önce detaylı bir şekilde incelemiştik. Şimdi ise sportiflik anlamında en önemli modeli olan Mercedes 300SL Gullwing modelini test edeceğiz.

İzmir’de yer alan ve Türkiye’nin en büyük, dünyanın da sayılı otomobil müzelerinden bir tanesi KEY Müzesi‘nde yer alan şaheser gibi Mercedes 300SL Gullwing, bizi gerçekten de inanılmaz bir şekilde etkiledi. Aracı hem en ince noktasına kadar inceledik, hem de görmesi bile imkansıza yakın olan efsane bir otomobilin sürüşünü tecrübe etme şansını yakaladık.

1900-1999 yılları arasında üretilen tüm spor otomobiller arasında birinci seçilerek “20. Yüzyılın Spor Otomobili” unvanına hak kazanan 300SL Gullwing, ne kadar önemli bir otomobil olduğunu, elde ettiği bu muazzam başarı ile de fazlası ile kanıtlıyor. Dönemine göre bakıldığı zaman ise, sahip olduğu teknolojilerle insanı şaşırtmayı başarıyor. Ayrıca aracın sahip olduğu tasarım detayları, günümüz Mercedes modellerinde hala yaygın bir şekilde kullanılmaya devam ediliyor. Özellikle AMG modellerinde yer alan bazı kilit detayların 300SL modelinden geldiğini anlamak fazlası ile mümkün.

Testimiz sırasında bizlerden hiçbir yardımı esirgemeyen ve böyle efsane bir aracı test etme imkanını veren KEY Müzesi Müdürü Efe Uygur Bey’e ve E. Özgörkey Grubu’na sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Umarız videomuzu beğenirsiniz, iyi seyirler 🙂

Mercedes 300SL Gullwing videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…

mercedes 300sl gullwing