Yeni Toyota Supra 2JZ Swap işlemi ilk kez gerçekleşti

0
56
yeni toyota supra 2jz swap

Toyota’nın ürettiği en efsane modellerden bir tanesi olan Supra, hatırlanacak olursa geçtiğimiz aylarda yenilenmişti. Ancak sahip olduğu yoğun BMW tekniği nedeniyle de, başta Japon otomobilseverler olmak üzere birçok kişiyi hem üzmüş hem de şaşırtmıştı. Bu doğrultuda efsane kasa 4.Jenerasyon Supra’da (A80) yer alan 2JZ kodlu motorun yeni kasada ne zaman kullanılacağını da birçok kişi merak ediyordu. İşte yeni Toyota Supra 2JZ Swap işlemi ilk kez ABD’de yer alan bir modifiye firması CX Racing tarafından gerçekleştirildi.

Yeni Toyota Supra 2JZ Swap işleminde kullanılan motor özellikleri

Yeni Toyota Supra 2JZ Swap işleminde kullanılan motor ise; Serinin en güçlü versiyonu olan GTE tipinde. 2JZ-GTE, 3.0lt hacminde sıralı 6 silindirli, üstten çift eksantrikli ve  çift turboya sahip aşırı beslemeli bir motor. Fabrika çıkışı olarak 320ps güç ve 427Nm tork üreten 2JZ-GTE kodlu, zamanının ötesindeki bu motoru daha önce yaptığımız bir karşılaştırmada, yeni Supra’nın BMW motoru ile yan yana getirmiş, tüm özelliklerini karşılaştırmıştık.

Modifiye tutkunları tarafından tabir-i caiz ise hunharca modifiye edilen 2JZ-GTE’nin, 2000ps güce kadar çıkarılan örneklerine bile rastlamak mümkün. Ayrıca sadece Toyota Supra A80 kasada değil, özellikle BMW modellerinde de swap işlemi için yaygın bir şekilde tercih ediliyor. Ancak durum tersine dönüp de bir BMW motoru Toyota Supra kaputu altına girince, Supraseverler de doğal olarak boş durmadılar ve aracı özüne döndürmek istediler.

Ancak motoru fabrikadan çıktığı şekilde değil de, ciddi bir şekilde modifiye ederek yeni Supra’ya monte ettiler. 800ps güce sahip olan modifiyeli 2JZ-GTE motorun ürettiği tork ise açıklanmamış. Ancak 1000Nm’ye yakın bir değer olabilir.

Bu arada modifiye edilen aracın Drift yarışlarında kullanılacağını da belirtmeden geçmeyelim. Sadece motoru değil, şanzıman, aktarma organları ve süspansiyonu da bu doğrultuda modifiye edilen aracın, gövdesi de drift sürüşüne uygun olacak şekilde belirgin bir şekilde değişime uğramış. Yani BMW tekniğinden neredeyse hiçbir şey kalmamış. 2 tekerlek arası mesafesi de genişletilen yeni Toyota Supra’nın, şişik çamurlukları ise henüz monte edilmemiş. Ancak görüldüğü kadarıyla her iki tarafta da 10-15cm civarında ciddi bir genişleme söz konusu olacak.

Yeni Toyota Supra 2JZ Swap işlemli Drift aracının 23 Mart’da Japonya’da yapılacak olan Tokyo D1 Grand Prix All-Star gösterisinde görücüye çıkması bekleniyor.