Ford Tourneo Custom Hybrid (şarj edilebilir hybrid – PHEV) tanıtıldı.

0
37
ford tourneo custom hybrid

Ford’un Ticari Van ve Minivan sınıfında yer alan modeli Tourneo Custom’a oldukça ilgi çekici bir motor seçeneği eklendi. PHEV yani şarj edilebilir hybrid olarak geçen bu motor ile Ford Tourneo Custom Hybrid, ürün gamının en düşük yakıt tüketen aracı olmaya aday gibi görünüyor.

Ford Tourneo Custom Hybrid teknik

Yüksek kapasiteli pillere ve elektrik motoruna sahip olmasına rağmen, iç ve dış tasarım anlamında dizel motora sahip kardeşleri ile herhangi bir farkı bulunmayan hybrid versiyonda, içten yanmalı motor olarak şaşırtıcı bir şekilde sadece 1.0lt hacminde 3 silindir turbo-benzin Ecoboost motor yer alıyor. Ancak bu motor çekişe hiçbir zaman girmiyor ve tek bir amacı var. O da ön aksta yer alan ve çekişi ön tekerleklere aktaran elektrik motoruna enerji sağlayan Lityum-İyon pilleri şarj etmek.

Kısacası bahsi geçen bu 1.0lt hacmindeki motor, aracın pillerini şarj eden bir jeneratör olarak kullanılıyor. Çekişin tamamı da elektrik motor tarafından ön akstan gerçekleştiriliyor. Elektrikli otomobillerin en büyük problemi olan şarj problemi böylece çözülmüş oluyor. Araç tamamen benzin dolu bir depo ile yaklaşık 500km menzile sahip ve benzinin bitmesi durumunda da herhangi bir akaryakıt istasyonuna uğrayarak rahatlıkla menzili uzatabiliyorsunuz. Bu sayede, sayıları ülkemizde oldukça az olan elektrik şarj istasyonu bulmak gibi bir derdiniz kalmıyor.

Tabi menzil uzatıcılı (range extender) PHEV (şarj edilebilir hybrid) sistemin şöyle önemli bir avantajı da yer alıyor. Sadece menzil uzatıcı 1.0lt motor ile değil ayrıca evlerde kullandığımız elektrik şebekesinden 5.5 saatte şarj edilebilmesi sayesinde 13.6kWsaat kapasiteye sahip piller ile, herhangi bir benzin tüketimi olmadan, yani menzil uzatıcı devreye girmeden tam elektrikli olarak 50km sürüş yapabilmek de mümkün.

Bu sayede, aracı günlük düzenli şarj etme olanağı var ise 50km’lik sadece elektrikli sürüşler mümkün. Şarjın bitmesi durumunda ise, 1.0lt Ecoboost menzil uzatıcı motor ile yolda kalmak veya şarj istasyonu arama derdi ortadan kalkıyor. Tüm bunların yanında fren enerjisi geri kazanımı da, fren enerjisini elektrik enerjisine dönüştürerek pillerde depoluyor.

Ford Tourneo Custom Hybrid tüketim

Kağıt üstünde iştah kabartıcı olan sistemin en merak edilen detayı ise şüphesiz tüketim ve performans değerleri. Performans ve elektrik motoru teknik verileri henüz açıklanmamış olsa da, 500km toplam menzilin 50km’si elektrikli ve 450km’si de 1.0lt menzil uzatıcı devredeyken ortalama olarak 3.3lt/100km olarak açıklanıyor.

%10 civarında (50km) sadece elektrikli menzil düşülürse; 4.0lt/100km’nin hemen altında bir tüketim elde edilecek gibi görünüyor. Sonuçta 1.0lt motor sadece düşük devirlerde çalışarak pilleri şarj ediyor ve çekiş yükünü taşımıyor. Bu sayede de çok düşük bir tüketim değeri elde edilebiliyor.

2019’un sonunda Avrupa’da satılmaya başlanacak olan Ford Tourneo Custom Hybrid, ülkemizde dizel kardeşleri ile yakın fiyata satılması durumunda önemli satış adetlerine ulaşabilir. Menzil sorununun çözülmüş olmasının yanında, 5.0-5.5lt/100km gerçek tüketim değeri elde edilebilirse önü fazlası ile açık gibi görünüyor. Bu doğrultuda geçtiğimiz haftalarda makyajlanan ve ülkemize çok da uygun görünmeyen tam elektrikli bir versiyonla karşımıza çıkan VW Caravelle‘i de zorlayabilir.