Yeni Renault Kangoo kendisini elektrikli olarak gösterdi

0
33
yeni renault kangoo

Renault markasının en gözde ticari modeli olan Kangoo 1997 yılında görücüye çıkmış, 2007 yılında da halen günümüzde satılmaya devam edilen model ile yenilenmişti. Aradan 12 yıl geçmesine rağmen, Kangoo’da makyaj operasyonları hariç kayda değer bir değişim gerçekleşmedi. Bırakın 8-10 yılı, artık birçok marka modellerini 6-7 yıllık periyotlar ile yeniliyor. Yani mevcut Kangoo, neredeyse 2 jenerasyonu tek bir jenerasyona sığdırmayı başardı. 2020 yılında satılmaya başlanacak yeni Renault Kangoo’yu doğrudan işaret eden konsept model ise kendisini detaylı bir şekilde gösterdi.

Görsellerden de anlaşılacağı gibi; Yeni Renault Kangoo mevcut tasarıma göre bambaşka bir şekle bürünüyor. Balon gibi şişirilmiş hatlar yerine, Renault’un birçok modelinde benimsediği tasarım anlayışı yeni Kangoo’ya da aynen yansıyacak. Markanın büyük değişim ile Talisman, Megane ve Koleos modellerinde kullanmaya başladığı heybetli yeni ön tasarım, yeni Renault Kangoo’da da aynen kullanılmış. Bu durum, ticarilerin günden güne sivil modellerin alanına daha da fazla yanaştığına güzel bir örnek olarak gösterilebilir.

Daha çekici modeller ile kullanıcıların karşısına çıkan markalar; MPV modellerin birer birer silinmesiyle, onların yerini bu tip ticari araçlarla doldurmaya başladılar. Tabi bu nedenle de tasarım artık daha fazla önem kazanmış durumda. Aynen yakın zamanda tanıtılan PSA Grubu markaları Peugeot, Citroen ve Opel’in MPV alternatifi modelleri gibi, yeni Kangoo da hiç olmadığı kadar sivil ve çekici bir görünüme sahip.

Yeni Renault Kangoo konsepti neden ilk olarak elektrikli olarak öne sürüldü?

Elektrikli ticari araçların da hızlı bir şekilde piyasaya girmeye başlaması, artık birçok markanın ilk olarak elektrikli modeller ile kendilerini göstermesine sebep oluyor. Renault da aynı şekilde, yeni Kangoo’nun elektrikli versiyonu olan Z.E. ile yeni kasayı görücüye çıkarmayı uygun görmüş.

Ancak tanıtılan özellikler şimdilik sadece tasarımdan ibaret. Herhangi bir teknik detay açıklanmıyor. En çok merak edilen konulardan bir tanesi ise elektrikli Z.E.’nin ne kadar bir menzile sahip olacağı. 60ps güce ve 225Nm torka sahip mevcut Renault Kangoo Z.E. modelinin teoride 274km ve pratikte 200km civarında menzile sahip olduğu düşünülürse, bu değerlerin çok daha ileri gitmesi gerekliliği gibi bir beklenti yer alıyor.