Amerikan Renault 9 Cabrio’nun çirkin kuzeni | AMC PACER

Bazı otomobil markaları vardır, ağızları ile kuş tutsalar bile bir türlü istenilen başarıya ulaşamamışlardır. İşle bu markalardan bir tanesi de şüphesiz Amerikan AMC markasıdır. Faaliyette bulunduğu yaklaşık 35 yıl boyunca birbirinden ilginç, çağının çok ötesinde ve başarılı otomobiller tasarlamayı başaran marka, maalesef Ford, GM ve Chrysler gibi Amerikan otomobil devlerinin baskınlığından bir türlü kurtulamadı. Ancak bahsi geçen dönemde ürettiği bazı modeller, hala birçok kişinin beğendiği ve takdir ettiği otomobiller arasında yer alıyor. Bunlardan bir tanesi de şüphesiz AMC Pacer modeli. Bu otomobil bir dönem ABD’nin en çirkin otomobil modellerinden bir tanesi olarak gösteriliyordu.

Ülkemizde ise bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar sayıda yer alan bu ilginç aracın, orijinal bir örneğini Ankara’da bulmayı başardık. Sahibi tarafından restore edilmek yerine, mevcut hali ve kondisyonu ile muhafaza edilen test aracımız, döneminin çok önünde özellikleri ve sevimli görünümü ile bizleri etkilemeyi başardı. Araçta yer alan bazı özellikler o kadar farklı, marjinal ve iyi düşünülmüş ki; kısa bir dönem üretilen Pacer’ı ve üreticisi AMC’yi takdir etmemek mümkün değil.

Üstelik AMC markasının bu ilginç yapısının yanında Fransız Renault ile de çok farklı bir işbirliği içerisine girdiğini videomuzda anlattık. Ülkemizde de çok iyi bilinen ve sevilen Renault 9 ve Renault 11 modellerinin AMC ile yollarının nasıl çakıştığı, gerçekten de ilginç bir detay olarak markanın tarihinde yer alıyor. Tabi ilginçlikler sadece bununla da sınırlı değil. Günümüzün gözde markalarından Jeep ile de yolları kesişen marka, arazi araçlarında kullandığı motorları farklı şekillerde ürün gamında kullanmış. Kısacası her şeyi denemişler ancak bir türlü istedikleri sonucu alamamışlar.

Umarız AMC markasını ve ilginç modeli Pacer’ı size videomuzda güzel bir şekilde anlatabilmişizdir. Bu arada biz ABD’de denild,iği kadar çirkin bulmadık, ya siz? İyi seyirler.

AMC Pacer videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…

amc pacer

Facebook Comments