BMW Pikap sonunda gerçek oldu; Önceki M3’lerin aksine bu sefer X7 ile

0
37
bmw pikap x7

VW ve Mercedes’in pikap sektöründe kıyasıya bir rekabete girmesi ve pikap modelleri ile başarıya ulaşması, Audi, Volvo ve BMW gibi premium markaların da iştahını kabartıyor. Volvo, geçtiğimiz yıllarda uzatılmış ve arkasına ağırlık eklenmiş bir XC90 ile kendisini göstermiş, Audi ise, VW Amarok gibi bir pikap modelini rahatlıkla dönüştürme olanağına sahipken sır verip ser vermemişti. BMW ise; pikap dedikodularında sürekli yer aldı. Bazı  yöneticileri kapıyı açık bırakırken, bazı yöneticileri BMW Pikap modeline kapıyı kapattı.

Hatırlanacak olursa; BMW geçmiş dönemlerde E30 M3 ve E92 M3 Pikap modelleri ile öyle ya da böyle karşımıza çıkmıştı. E30 M3 Pikap, M Departmanı’nın getir götür aracı olarak kullanılırken, E92 M3 de 1 Nisan şakası olarak ortaya çıkmıştı. Kısacası BMW, bu güne kadar seri üretim bir pikap konusuna pek de ciddiyetle bakmamıştı.

Ancak bugün ortaya çıkan BMW Pikap fotoğrafları bir “Acaba?” sorusunu akıllara getirdi. BMW tarafından resmi olarak yayınlanan detaylı fotoğraflarda, geçtiğimiz aylarda tanıtılan F Segmenti SUV/Crossover modeli X7’nin bir pikap versiyonu tanıtıldı. Ancak bu araç seri bir üretim olarak değil de, konsept bir model olarak lanse ediliyor.

BMW’nin amiral modeli X7’nin arkası kesilerek elde edilen konsept pikap, farklı bir şekilde tasarlanmış ve bu sayede ortaya çok lüks görünüm ve özelliklere sahip bir araç çıkmış. Ancak araca yandan bakıldığı zaman SsangYong Musso Grand modeli akla gelmiyor değil. Aracın C sütununda yapılan bu tip tasarımlara, en azından biz sekizsilindir olarak pek de alışamadık. Amerikan pikaplardaki dik inen, kalın C sütunları bu tip araçlara daha fazla yakışıyor diye düşünüyoruz.

BMW Pikap üretilir mi?

Açıkcası BMW’nin bir adet pikap modelini resmi olarak ve şakasız olarak karşımıza çıkarmış olması önemli bir adım gibi görünüyor. X7 gibi bir araçtan elde edilmesiyse soru işaretlerine yol açıyor. Bu durum dünyanın geneline değil de, Ford F150, Chevrolet Silverado ve Dodge RAM 1500 gibi F Segmenti araçların yaygın olduğu, pikap satışlarında lider ülke ABD için tasarlanmış hissi uyandırıyor. BMW X5 bazlı bir araç karşımıza çıksaydı dünyanın geneli içi konuşabilirdik.

Ancak BMW’nin öyle ya da böyle bir pikap ile karşımıza çıkmış olması umut verici ve bir nevi kamuoyu yoklaması amacıyla yapıldığı izlenimini edindik. Bu da BMW Pikap’ın ete kemiğe bürünme ihtimalini artırıyor.