Volvo XC90 pikap mı geliyor?

Çinli Geely Grubu tarafından satın alınmasından sonra gerek Ar-Ge gerekse de mali açıdan şahlanan ve ardı ardına başarılı modelleri tanıtan İsveçli Volvo markası, 2015 yılında tanıttığı E Segmenti Crossover modeli ile hem EuroNCAP hem de IIHS çarpışma testlerinden en yüksek puanları alarak şu anda dünyanın en güvenilir otomobili olduğunu kanıtlamıştı. Günden güne model çeşitliliğini arttıran Volvo şimdi de Mercedes’in X Serisi atağına karşı XC90 bazlı bir pikap modelinin hazırlığını yapıyor gibi görünüyor. (Kapak görseli photoshop ile XC90 modelinden elde edilmiştir ve gerçek değildir)

Hatırlanacak olursa Mercedes, 2016 yılı sonunda Nissan Navara bazlı X Serisi’ni tanıtmıştı. Her ne kadar bu model Nissan Navara ve Renault Alaskan ile aynı platformu paylaşıyor olsa da tamamen farklı ön tasarımı ve kokpiti ile büyük beğeni toplamıştı. Ayrıca modelde hem Nissan ve Renault bazlı motorların hem de Mercedes’in kendi motorlarının kullanılacağı tahmin ediliyor. Lüks Amerikan pikaplarının Avrupa’ya yansıması olarak gösterilebilecek bu tip modellerin hızlanmasına neden olan model ise bize göre 2005 yılında hem Kuzey Amerika (Frontier) , hem Avrupa hem de Asya için ortak bir şekilde tanıtılan Nissan Navara modeli olmuştu. 2010 yılında tanıtılan ve 2016 yılında makyajlanan VW Amarok ise adeta pikapların tüm dünyada günlük kullanıma nasıl evrileceğini gösteren  bir başka örnek olmuştu. 

VW ve Mercedes gibi Avrupalı üreticiler pikaplara ilgi göstermesi aslında BMW’yi bile tetikledi ve markanın X5 bazlı bir pikap modeli üzerinde çalıştığına dair söylentiler dilden dile dolaşıyor. Audi’nin de VW Amarok bazlı bir pikap modelini kolaylıkla değiştirerek kendine uyarlayabileceği fazlasıyla mümkün görünüyor. İşte tam da bu noktada Volvo’nun XC90 bazlı ilginç bir test aracı ile görüntülenmiş olması, premium pikap rekabetine dahil olabileceğini gösteriyor olabilir. Diğer taraftan modelin Range Rover, Mercedes GL ve BMW”nin son testlerini yapmakta olduğu X7 modeline rakip bir F Segmenti Crossover modeli ile de karşı karşıya olabiliriz. 

Görüntülenen XC90 test aracının bize göre neden bir pikap modeline ait olabileceği ise aşağıdaki 3 madde ile açıklanabilir;
  • Arka ağırlık: Aracın tavanında en arkaya yaklaşık 1.5metrelik bir mesafe ile monte edilen demir profiller oldukça kalın bir et kalınlığına sahip ve 1 tonluk pikap olarak adlandırılan pikaplar genellikle 750kg ile 1200kg arasında taşıma kapasitesine sahip oluyorlar. XC90’a bir pikap modelin tam da arka kısmına denk gelecek şekilde bu kadar büyük ebatta ve ağır demir profiller eklenmiş olması bize göre pikap modeli için hazırlık yapılıyor hissi uyandırıyor.  
  • İki dingil arası mesafe: Aracın dingil arası mesafesi XC90 modeline göre yaklaşık olarak 25-30cm uzatılmış gibi görünüyor. Bu konuya ülkemizde de iyi bilinen 2 model üzerinden örnek verelim. Nissan’ın E Segmenti SUV modeli Pathfinder, Nissan Navara alt yapısına sahip olmasına rağmen iki dingil arası mesafesi 2850mm. Diğer taraftan Navara’nın iki dingi arası mesafesi 3095mm’dir. Yani birbirlerinin SUV ve Pikap versiyonları diyebileceğimiz iki aracın dingilleri arası mesafe farkı yaklaşık 25cm’dir. Bu uzatmanın amacı ise 1 tonluk bir yükün tekerlekleri ortalaması amacıyladır. Aksi takdirde yük arka tarafa daha fazla moment yaparak aracın ağrılık dağılımını bozabilir. 
  • Lastik ebadı: Her ne kadar test aracında bulunan 235/65 18 ebadındaki lastikler aracın yaz lastiği ebadı olan 275/45 20 lastiklerden yaklaşık 1cm daha fazla çapa sahip olsa da, kış şartları da düşünülerek böyle bir araç için dar bir taban genişliği olan 235 ebadında en yakın ölçüdeki kış lastikleri seçilmiş olabilir. Ancak birçok pikap modelinin lastikleri üst modelleri hariç genellikle dar ölçüler ile başlar. Bir önceki kasa Mitsubishi L200 modellerinde donanıma bağlı olarak 205/80/16 ebadında lastikler kullanılabiliyorken bu ölçü 245/70/16 hatta 245/65/17 ölçüsüne kadar çıkabiliyordu. Kısacası 235/65/18 ölçüsü Volvo XC90 pikap modelinin giriş seviyesi lastik seçeneği olabilir diye düşünüyoruz.
Sonuç olarak gerek yukarıda analizini yaptığımız 3 madde, gerekse de rakiplerinin pikap sektörüne bu derece ilgili olması ve ilgilerini bir bir ete kemiğe büründürmesi XC90 bazlı bu kırmızı test aracının büyük bir ihtimalle Volvo pikap’ın ayak sesleri olduğunu düşünüyoruz.

  
Facebook Comments