Yeni Land Rover Defender tanıtıldı.

0
18
yeni land rover defender
yeni land rover defender 110

Hintli Tata bünyesinde yer alan köklü İngiliz SUV markası Land Rover’ın, tasarımı küçük değişikliklerle 70 yıla yakın üretilen efsane arazi aracı Defender, geçtiğimiz yıl üretimden kaldırılmıştı. Türk Ordusu dahil dünyanın birçok ordusunda da yaygın bir şekilde kullanılmaya devam ediliyor. Arazinin ve zor koşulların vazgeçilmezi Defender, yaklaşık 2 yılın ardından geri döndü. Ancak yeni Land Rover Defender için bir devam modelinden çok, farklı amaçlarla tasarlanmış bambaşka bir araç demek daha doğru görünüyor.

İlginizi çekebilir; Land Rover Defender tarihi

Yeni Defender’ın fotoğraflarına bakıldığı zaman, 2 yıl önce tanıtılan konsept model ile olan büyük benzerliği hemen dikkat çekiyor. Ayrıca efsane klasik bir kasanın, günümüze daha ne kadar modern ve ilerici bir şekilde uyarlanabileceği adeta ders niteliğinde kendisini gösteriyor.

Ancak iç ve dış detayları gösteren fotoğraflara detaylı bir şekilde bakıldığı zaman, yeni Defender’ın klasik görüntüsünü günümüzle harmanlamaya çalışan bir devam modelinden çok, son derece lüks bir SUV olduğu ortaya çıkıyor.

Bu nedenle yeni Defender’ı; o kemikli, sert, konforsuz ama arazi canavarı ve vazgeçilmez arazi aracı ile karıştırmak, 70 yıllık Defender dedeye biraz haksızlık olur diye düşünüyoruz. Tabi Land Rover yetkilileri, fotoğraflarda aracın sert ve arazi yönünü ortaya çıkartmaya çalışmış. Ama eminiz ki, bu aracı satın alacak insanların %95’i arazi nedir bilmeyecekler. Tıpkı benzer amaçlarla yola çıkıp, aynı şekilde amacından sapan Mercedes G Serisi gibi.

Ancak ne olursa olsun, klasik bir aracın adını devam ettirdiğini görmek güzel. Bu arada, yeni Defender’ın iç ve dış tasarımını başarılı bulduğumuzu da eklemek isteriz.

Başlangıçta 110 yani orta uzunluk 4 kapılı kasa tipi ile satılmaya başlanacak olan yeni Defender’ın daha sonra, eski versiyonda olduğu gibi 90 – 2 kapı (kısa) ve 130 – 4 kapı (uzun) versiyonları da satışa sunulacak.

Yeni Land Rover Defender teknik

Defender söz konusu olunca arazi özellikleri de doğal olarak öne çıkıyor. Bu konuda uzman olan Land Rover, 291mm yerden yükseklik ve sırasıyla 38, 28, 40 derece yaklaşma, karın ve uzaklaşma açılarıyla aracın araziye ne kadar uygun olacağını kağıt üstünde göstermiş oluyor. Ayrıca 900mm sudan da şnorkel olmadan geçiş yapabiliyor.

Tüm bu fiziksel özelliklerin yanında, 4×4 çekiş sisteminin elektronik olarak kokpitteki ekrandan kumanda edilebilen merkez ve arka diferansiyel kilitleri de, arazi özelliklerinin en üst seviyede olmasını sağlıyor.

Son olarak araçta kullanılacak motorların tamamı 2.0lt hacminde, bölgeye göre değişiyor ve şu şekilde açıklanıyor. Şanzıman ise 8 ileri tork konvertörlü otomatik.

  • LR Defender 110 P300: 2.0lt turbo-benzin – 300ps
  • LR Defender 110 P400: 2.0lt turbo-benzin + hafif hibrit – 400ps
  • LR Defender 110 D200: 2.0lt turbo-dizel – 200ps
  • LR Defender 110 D240: 2.0lt turbo-dizel – 240ps