Yeni BMW 4 Serisi böbrek tasarımı böyle mi olacak?

Dünya otomobil tarihinde, geçmişten günümüze kadar üretilmiş tüm markalar incelense, herhalde Alman markalar BMW ve Mercedes’ten daha karakteristik ve uzun süredir aynı panjur tasarımını kullanan marka yoktur diye düşünüyoruz. Mercedes’in ızgarası ve BMW’nin de böbreği bu açıdan artık birçok kişinin hafızasına kazındı. Diğer taraftan BMW’nin günden güne değişen böbreği son zamanlarda hepimizin dikkatini çekmeye başladı. Bu böbrek, son olarak makyajlı BMW 7 Serisi ile devasa bir boyuta ulaşmıştı. Şimdi de önümüzdeki aylarda tanıtılması muhtemel yeni BMW 4 Serisi böbrek tasarımı kendinden bahsettirecek gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir; Geçmişten günümüze BMW böbrek tasarımı nasıl değişti?

BMW 3 Serisi’nde Sedan ve Coupe çeşitliliği ilk olarak 80’li yılların ortalarında 2.jenerasyon E30 ile ortaya çıkmıştı. Ayrıca 2 kasa tipi arasında B sütunundan itibaren fark yer alıyordu. Bu değişim yavaş yavaş E36 kasa ile başladı ve sonrasında da devam etti. Ne zaman ki F30 kasa tanıtıldı, 3 Serisi Coupe’nin hayatı sonlandı ve yoluna 4 Serisi olarak devam etmeye başladı. Tabi 3 ve 4 Serileri arasındaki tasarım farkları da daha belirgin bir hal aldı. Hatta 5 kapılı olarak adlandırabileceğimiz sportif Liftback tasarımlı 4 Serisi GranCoupe bile satışa sunuldu. Kısacası BMW 3 ve 4 Serisi’ni işte tam da 2013 yılında gerçekleştirdi.

Diğer taraftan, yeni 4 Serisi ile bu ayrım çok daha farklı bir hale bürünecek gibi görünüyor. BMW’nin bugün tanıttığı ve büyük oranda üretim versiyonuna benzeyeceği tahmin edilen yeni konsept, BMW 4 Serisi böbrek tasarımı konusunda çok büyük bir ipucu veriyor. Kısacası 3 ve 4 serileri arasındaki tasarım ve sınıf fark, artık daha da çok açılacak gibi görünüyor. Tabi söz konusu olan BMW olunca da, en belirgin değişim böbrek ile kendisini gösteriyor.

Bakalım önümüzdeki günlerde BMW, daha ne kadar farklı ve uç tasarımlarla karşımıza çıkacak? Öle görünüyor ki; E30 kasadan E36 kasaya geçişteki büyük değişimin çok daha büyüğü, yeni 4 serisi le karşımıza çıkacak. Alışmak da kolay olmayacak…

Facebook Comments