Yeni VW Golf MK8 tanıtıldı | Kokpit tamamen değişti

0
15
yeni vw golf mk8 2020
yeni vw golf mk8 2020

Aylardır türlü gizli çekim fotoğraflarını yayınladığımız yeni VW Golf MK8 resmi tanıtım fotoğrafları nihayet ortaya çıktı.. Daha önceden ortaya çıkan fotoğrafları tamamen kamuflajsız test araçlarından oluşuyordu ve aracın dış tasarımı konusunda her türlü bilgiyi bizlere vermişti. Ayrıca çeşitli kokpit fotoğrafları da yayınlanmış ancak dışı kadar fazla detay vermemişti.

Resmi fotoğraflardan da görüleceği gibi, Aracın ön ve arka tasarımında, 7. jenerasyon Golf’e göre belirgin bir basıklık var. Ayrıca yine ön ve arka aydınlatma ve stop grubu farklı şekilde tasarlanmış. Yan götünüm ise onyıllardır devam ettiği şekilde oldukça benzer. Aslında bu tip bir tasarım değişikliği için ağır bir şekilde makyaj operasyonu bile denebilir. Ancak VW, özellikle Golf tasarımında hatırı sayılır bir şekilde tutucu davranıyor ve bunu da özellikle yapıyor diyebiliriz.

Aracın kokpiti ise bir önceki jenerasyona göre tek bir ortak nokta bile barındırmıyor. MK7 kasa Golf kokpiti geleneksel diyebileceğimiz bir Golf kokpitine sahipken, MK8 yani yeni kasa tamamen farklı ve önümüzdeki yılların modern yapısını barındırıyor. Bu tip bir kokpiti ilk olarak yeni Polo‘da uygulamaya başlayan VW, daha sonra Avrupa haricinde satılmaya başlanan yeni Jetta‘da kullanmıştı.

Aslında bu kokpit yapısı, artık bütün markaların yaygın bir şekilde kullandığı bir yapı. Kokpit üstünde asılı duran dev bilgi-eğlence ekranı ve dijital göstergeler hemen dikkat çekerken, bunlara ek olarak kullanılan dokunmatik özellikli düğmeler, daha önceden VW Grubu mensubu Porsche ve Audi’de kullanılanları hatırlatıyor. Bu tip bir kokpit Golf’ün geleneksel ve kullanışlı kokpitini sevenler için alışması biraz da olsa zor olabilir diye düşünüyoruz.

Detaylı ölçüleri henüz açıklanmamış olsa da, genel anlamda çok büyük bir fark beklenmiyor. Ancak yapılacak bazı ince ölçü değişiklikleri ile arka diz mesafesinin ve bagaj hacminin bir miktar artacağı tahmin edilebilir.

Yeni VW Golf MK8 motor ve şanzımanlar

Halen kullanılmakta olan motor ve şanzımanlar yeni Golf’de aynen kullanılmaya devam edilecek. 1.0lt sıralı 3 silindir turbo-benzin ve 1.5lt sıralı 4 silindir turbo-benzin motorun 2 farklı güç seçeneğinin yanında, 2.0lt turbo-benzin motorlar da GTI ve R modellerinde yerini alacak. 1.6lt ve 2.0lt dizellerinde bir süre daha kullanılacağı tahmin edilebilir. Tamamen elektrikli versiyon da Golf ürün gamında yer alacak.

6 ileri manuel ve 7 ileri çift kavrama şanzımanların da elden geçirilerek kullanılacağı tahmin edilebilir.

Araç ile ilgili tüm detaylar bu akşam yapılacak tanıtım sonrasında ortaya çıkacak. Bu sayfayı güncelleyerek tüm detayları aktaracağız.