Yeni VW Polo incelemesi

0
658
 VW’in B Segmenti HB modeli Polo ülkemizde satılmaya başlandı ve VW bayilerinde de yerini aldı. Ancak henüz test aracı bulunmuyor ve gelmesinin de 10 günü bulabileceği belirtiliyor. Biz de bu doğrultuda yeni Polo’yu galeri ortamında detaylı bir şekilde incelemeye karar verdik.

Ekip arkadaşlarımızdan bir tanesinde 2014 model VW Polo 1.2TSi-DSG Comfortline araç olduğu da düşünüldüğünde, 2 aracın farklarını vurgulamak çok daha kolay olacak diye düşünüyoruz. Ayrıca geçtiğimiz günlerde VW Polo ile aynı platform-motor ve şanzımana sahip Seat’ın yeni Ibiza modelini de inceleme fırsatı bulmuştuk. Çok daha uygun fiyata satılan Ibiza’nın yeni Polo’ya karşı olan avantaj ve dezavantajlarından da bahsedeceğiz.
Boyutlar ve Yaşam Alanı

 
İlk olarak yeni VW Polo’nun boyutlarına bir göz atalım;
 • Uzunluk: 4053mm – Yeni Polo 81mm daha uzun
 • Genişlik: 1751mm – Yeni Polo 63mm daha geniş
 • Yükseklik: 1446mm – Yeni Polo 7mm daha alçak
 • Aksa aralığı: 2562mm – Yeni Polo 94mm daha uzun
 • Ön baş mesafesi: Yeni Polo’da 15mm daha fazla
 • Arka baş mesafesi: Yeni Polo’da 30mm daha fazla
 • Bagaj hacmi: 351lt – Yeni Polo’da 70lt daha fazla
Görüleceği gibi kağıt üstünde önemli oranda büyüyen VW Polo’nun, canlı canlı görüldüğü zaman da dıştan önemli bir büyüme geçirdiği gözle anlaşılabiliyor. Aracın içine geçildiğinde ise, biraz da dümdüz uzanan kokpitin etkisi ile B Segmenti bir araca değil de C Segmenti bir araca binmişçesine bir his oluşuyor. Bu durum aracın 63mm genişlemesi ile alakalı ve yaklaşık %4 oranında bir değere karşılık geliyor. Yani öndeki ferahlık hissi fazlasıyla belirgin.
Yeni VW Polo kokpit
Aracın arkasında ise bu ferahlık hissi kesinlikle azalıyor. Bir önceki Polo aracımıza binip 1.78mt boyundaki bir sürücüye ve arkasında da aynı boyda kişiye göre arka diz mesafesi testi yaptığımızda, yeni VW Polo’nun yaklaşık 2cm kadar daha iyi bir arka koltuk diz mesafesine sahip olduğunu gördük. Ancak 2 dingil arası mesafenin 94mm ve aracın genel uzunluğunun 81mm artması dikkate alındığında bu diz mesafesi artışı bize göre az. Tabii bu durum biraz da bagaj hacminin %25 oranında artarak 351lt’ye çıkmasıyla da alakalı. Yani bagaj hacmine daha fazla etki gösterecek şekilde bir ayarlama yapılmış gibi görünüyor.
Yeni VW Polo bagaj ve arka koltuklar
Aslında VW Polo 4 kişi için bile orta mesafeli seyahatler için ideal bir hale gelmiş ancak burada kafa karıştıran bir de durum yer alıyor. Yeni VW Polo ile aynı platforma sahip olan ve o da geçtiğimiz günlerde ülkemizde satışa çıkan yeni Seat Ibiza gerçekten de başarılı bir arka diz mesafesine sahip. Üstelik uzunluk ve dingil aralığıölçüleri de VW Polo’dan çok farklı değil. 6mm daha uzun olan araç ayrıca 2mm daha uzun dingil aralığına sahip.
Yeni VW Polo – yeni Seat Ibiza boyut karşılaştırması
Ancak aşağıdaki görsellerden de anlaşılacağı gibi, aynen VW Polo’daki gibi 1.78mt boyundaki bir kişiye göre ayarlama yapılırsa arka diz mesafesi 2-3cm daha başarılı. Açıkçası bu tip bir mesafe farkı D ve E Segmenti araçlarda bile önemliyken, B segmenti ve aynı platforma sahip 2 araç arasında çok ama çok daha önemli olmasıyla öne çıkıyor diye düşünüyoruz. Bize göre Seat Ibiza’nın arka koltuk sırası VW Polo’ya göre hissedilir derecede daha ferah bir yaşam alanı sunuyor.
Solda yeni VW Polo, sağda yeni Seat Ibiza arka diz mesafesi
Diğer taraftan aracın ön kısmında VW Polo ilginç bir şekilde Seat Ibiza’dan daha ferah hissettirdi. Üstelik Ibiza’nın genişliği Polo’dan tam 29mm daha fazla. Tabii aracın genişliği her zaman fikir vermeyebilir ve bu ölçülerin aracın en geniş kısmı olan tampon uçları veya çamurluklardan alındığı hesaba katılmalı. Genel anlamda ise, yeni VW Polo’nun ön tarafta, yeni Seat Ibiza’nın da arka tarafta daha geniş bir yaşam alanı sunduğu söylenebilir.
Üstte yeni VW Polo, altta yeni Seat Ibiza
Her 2 aracın da VW Grubu bünyesinde bulunması ve başta platform, motor ve şanzıman olmak üzere birçok parçayı ortak kullanması, açıkçası bu tip bir araç tercih edeceklerde kafa karışıklığına neden olabiliyor. İşte tam da bu noktada her 2 aracın kokpitinde kullanılan malzemelerin kalitesinden ve işçiliğinden bahsetmeden geçmeyelim.
Yeni Seat Ibiza incelememizde malzeme kalitesinin düşük olduğunu ve kabinin fotoğraflardakinin aksine çok fazla plastik hissettirdiğini, sert plastiklerin hafif bir tıklatmada davul gibi öttüğünden bahsetmiştik. İşte tam da bu noktada VW Polo’nun kokpitinde oldukça kaliteli ve dokunma hissi gayet hoş yumuşak plastikler kullanıldığını belirtmek gerekir.
Ancak her 2 aracın da gerek ön, gerekse de arka kapı içleri oldukça benzer sert plastik malzemelere sahip. Ayrıca her 2 araç da, VW’in birçok markasında kullanmaya başladığı kaliteli görünümlü yüksek çözünürlüklü ekranlara sahipken, Ibiza’da yer alan ve opsiyon olarak sunulan 8″ekranın kalitesi kokpitin bize göre kalitesiz malzemeleri yanında kelebek misali sırıtıyor. VW’de ise kokpit malzeme kalitesi ile fazlasıyla uyumlu. Ibiza’da  standart olarak sunulan 5″ ekran basit ve demode görünse de kokpitin genel yapısına daha uygun. Tabii bu beğendiğimiz anlamına da gelmiyor.
Solda yeni VW Polo, sağda yeni Seat Ibiza
 Ancak burada şunu da belirtmeden geçmeyelim; İncelediğimiz araçlardan VW Polo en üst donanım seçeneği olan Highline’a sahip. Ibiza ise orta düzey Style donanıma sahip. Her ne kadar sundukları donanım düzeyi benzer olsa da, Polo’da sunulan Trendline ve Comfortline’da trim detayları mutlaka farklı ve daha alt düzey olacaktır. Bu nedenle Style-Comfortline eşleşmesi daha doğru ancak henüz bu donanımlar galerilerde yer almıyor.
Motor, şanzıman, donanım seçenekleri ve fiyatlar
Yeni VW Polo ülkemizde 2 farklı güçte benzin ve 2 farklı güçte dizel motor ile satışa sunuluyor ve seçenekler şu şekilde yer alıyor;
 • 1.0lt 3 silindir atmosferik-benzin 75ps, manuel şanzıman, Trendline: 64.900TL
 • 1.0lt 3 silindir turbo-benzin 95ps, manuel şanzıman, Comfortline: 75.900TL
 • 1.0lt 3 silindir turbo-benzin 95ps, oto. şanzıman, Comfortline: 82.800TL
 • 1.0lt 3 silindir turbo-benzin 95ps, oto. şanzıman, Highline: 87.900TL
 • 1.6lt 4 silindir turbo-dizel 80ps, manuel şanzıman, Trendline: 84.900TL
 • 1.6lt 4 silindir turbo-dizel 95ps, manuel şanzıman, Comfortline: 91.800TL
İnceleme fırsatı bulduğumuz yeni VW Polo’lar ise 1.0lt TSI motora, 7 ileri DSG otomatik şanzımana ve Highline donanıma sahipti. Ayrıca standart olarak sunulan sadece 2 hava yastığının aksine 380TL+vergiler ile 672TL’ye “lansmana özel fiyat” ile sunulduğu belirtilen yan ve tavan hava yastığı paketine sahip. Bu paket de eklendiği zaman fiyat 88.572TL olarak açıklanıyor. Ayrıca metalik renk 610TL ve panoramik cam tavan da 1.890TL ekstra bedel karşılığı alınabiliyor.
Yani biraz da indirimle 90.000TL değerinde bir araç diyebiliriz. Kısacası yeni VW Polo için, Audi ve Mini gibi premium markaları bir kenara bırakacak olursak, genel anlamda B Segmenti HB araçların en pahalısı bile demek gayet mümkün görünüyor. Bu konuda geçtiğimiz günlerde yaptığımız karşılaştırma aşağıdaki linkte görülebilir. 
Donanım seçenekleri olarak ise; 1.0TSI motor seçeneğinde en yüksek düzey olarak Highline donanım seçeneği yer alıyorken, dizel seçenekte en yüksek Comfortline yer alıyor. 2 donanım paketi arasında ise 5100TL fark yer alıyor ki; eğer dizel motor seçeneği DSG otomatik ve Highline donanım ile getirilseydi, karşımızda tam 104.000TL değerinde bir VW Polo olacaktı. Ayrıca bahsi geçen güvenlik ve konfor donanımları ile üstüne bir de opsiyonel olarak sunulan 17″ jant alınsaydı 110.000TL’ye yaklaşacaktık. B Segmenti HB premium olmayan bir araçta bile bu fiyatları bizlere gösteren herkese buradan teşekkürlerimizi iletmek isteriz.
Yeni VW Polo’da sunulan standart donanımların öne çıkanlarından da bahsetmeden geçmeyelim;
 • Trendline: Manuel klima, 15 çelik jant + kapak, Gövde rengi tampon + ayna + kapı kolları, Start-Stop, çok fonksiyonlu direksiyon, elektrikli ön-arka camlar, 6.5″ bilgi-eğlence sistemi + 6 hoparlör
 • Comfortline: (Trendline donanıma ek olarak) 15 alaşım jantlar, ön ızgarada krom şerit, kendiliğinden kararan iç dikiz aynası, yükseklik ayarlı ön yolcu koltuğu, ön-arka park sensörü, yağmur sensörü, 1/3-2/3 katlanır arka koltuklar, arka koltuk harita cepleri, kurşun grisi iç dekor, deri direksiyon ve vites topuzu, ışıklı makyaj aynaları, ön ve arkada 2 adet okuma lambası, çift kademe bagaj zemini
 • Highline: (Comfortline donanıma ek olarak)  16 alaşım jantlar, ön tampon krom şerit, statik dönüş özellikli sis farları, led stop lambaları, hız sınırlayıcı, ambiyans aydınlatma, 2 bölgeli otomatik klima, Cd çalarlı 8″ bilgi eğlence sistemi
Bu arada VW Polo’da sürücü ve ön yolcu için olmak üzere sadece 2 adet hava yastığı sunulduğunu ve disk frenlerin sadece önde sunulduğunu buraya iliştirelim. Kısacası VW Polo sunduğu özelliklere göre yüksek bir fiyata sahip. Ancak her zaman vurguladığımız gibi aynı platfom, motor, şanzıman ve birçok parçası ortak olan Seat Ibiza çok daha uygun bir fiyata satılıyor.
Şimdi orta düzey olarak adlandırılabilecek Style donanım paketi ile satılan Seat Ibiza’nın da donanım özelliklerine bir göz atalım.
 • Seat Ibiza Style donanım: 15 alaşım jant, dönüşe duyarlı ön sis farları, otomatik klima, hız sabitleme sistemi, 5″ bilgi eğlence sistemi + 6 hoparlör, Sürücü için ön, yan ve perde havayastıkları (toplam 6 adet)
Tabii bu donanımların dışında VW Polo Trendline ve Comfortline’da yer alan bazı donanımların da Ibiza’da yer aldığını ekleyelim. Ancak 6.5″ bilgi-eğlence sistemi ve Comfortline’da yer alan ön-arka park sensörü, yağmur sensörü ve kendiliğinden kararan dikiz aynası ile Highline’da yer alan 16″ jantlar yer almıyor. Bunların yerine Highline’da yer alan dönüşe duyarlı ön sis farları ve otomatik klima, ayrıca Polo’da henüz opsiyon listesinde bile yer almayan hız sabitleme sistemi sunuluyor. Tabii en önemlisi Polo’da 672TL’ye “Lansman özel indirimi” ile sunulan ekstra 4 hava yastığını da belirtmeden geçmeyelim.
Ama durun daha bitmedi; Fiyat karşılaştırmasını yaptığımız Polo ve Ibiza modellerinde 1.0lt TSI motor ve DSG otomatik şanzıman yer alıyor ancak Ibiza’da sunulan motor 115ps güce sahip. Yani Polo’dan 20ps daha güçlü. Kısacası Ibiza Style hem neredeyse VW Polo Highline kadar donanımlı hem de hissedilir oranda daha güçlü bir araç ancak buna rağmen 12.900TL yani %17 daha ucuz diyebiliriz.
SONUÇ
Yeni VW Polo bir önceki modele göre büyüyen boyutları ve modern ve daha kaliteli kokpiti ile dikkat çekiyor diyebiliriz. Ancak gözle hissedilen büyüme aracın arka koltuk sırasında belirgin bir şekilde hissedilmiyor. Ön tarafta ise üst düzey bir ferahlık söz konusu.
Ancak genel anlamda; Benzer donanıma sahip ancak daha güçlü bir 1.0TSI motoru ile platform kardeşi Seat Ibiza’dan %17 daha pahalı. Seat Ibiza ise işçilik ve malzeme kalitesi açısından VW Polo’nun çok gerisinde. 2.el değer kaybı olarak ise VW Polo, Seat Ibiza’dan daha başarılı diyebiliriz. Ancak bize göre eksik bazı donanımları da eklenerek daha donanımlı bir Seat Ibiza oluşturarak satın almak sanki daha mantıklı gibi görünüyor.
 
Her 2 aracın sürüş özelliklerini ise test araçlarını kullandıktan sonra yayınlamayı planlıyoruz. 
Yeni VW Polo fotoğraflar