Yeni Honda Jazz tanıtıldı | Crossover versiyon da seriye eklendi

0
38
yeni honda jazz
yeni honda jazz

Honda’nın B Segmenti’nde yer alan modeli Jazz baştan aşağı yenilendi. Jazz, üretilmeye başlandığı 2001 yılında HB – MPV benzeri bir gövdeye sahipken, günden güne de MPV tarzına daha çok yaklaşmaya başladı. 4. jenerasyon yeni Honda Jazz ise, artık MPV diyebileceğimiz bir tasarıma ve kullanışlılığa kavuşmuş gibi görünüyor.

Opel’in PSA bünyesine geçtikten sonra piyasaya sunduğu MPV-Crossover melezi Crossland X modeline genel anlamda benzeyen yeni Jazz’ın hem HB sınıfına hitap edecek bir versiyonu yer alıyorken, ilk defa yerden bir tık daha yüksek Crosstar versiyonu da tanıtıldı.

Bu model, yerden yüksek yapısı, tavan rayları ve plastik çamurluk eklentileri ile Crossover diyebileceğimiz bir havaya bürünmüş. Ayrıca ön panjuru farklı olduğu gibi, su geçirmez koltuk kumaşları gibi ilginç özelliklere de yer verilmiş. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi 4×4 çekiş sistemi sunulmuyor ve araç önden çekişli.

Bu hali yeni Jazz Crosstar, yukarıdaki paragrafta işaret ettiğimiz Opel Crossland X ile doğrudan bir rakip olmayı başarmış gibi görünüyor. Yani Honda aslında bir araçtan HB, MPV ve Crossover sınıfına hitap edecek 3 farklı araç çıkarmış.

Ancak bu tip uygulamalar ne kadar güzel ya da faydalı görünürlerse görünsünler, bize göre tüm markaların yapmaya çalıştığı ve otomobil modellerinin özgünlüğünü azaltan bir durum. Öyle görünüyor ki, bu çağın getirdiği ve alışmamız gereken bir uygulama.

Yeni Jazz’in iç tasarımı ise oldukça sevimli ve minimalist bir yaklaşıma sahip. Bir önceki jenerasyona göre de baştan aşağı yenilenmiş olmasıyla dikkat çekiyor. Çift renk kullanımı kalite algısını yükseltirken, özellikle arka koltukların değişken yapısı HB araçlarda pek de rastlanılan bir durum değil. Arka koltuk minderlerinin arkaya doğru katlanabilir olması bile araca MPV yakıştırması yapmaya yetiyor. Ayrıca Honda’nın, yeni modelle B Segmenti’nde konfor ve yaşam alanı konularında rakipsiz olacağını iddia ettiğini de belirtmeden geçemeyelim.

Yeni Honda Jazz motor ve şanzıman

Henüz bu konuda bir detay yer almıyor. Ancak Honda’nın halihazırda birçok modelinde kullandığı 1.0lt ve 1.5lt motorlar yeni Jazz’da da kendine yer bulacak. Bu motorlar herhangi bir turbo besleme ile değil, atmosferik motor elektrik motor ile kombine edilecek. Yani Hybrid motor sistemleri yer alacak. Ayrıca tam elektrikli bir versiyonun da 2022’de tanıtılacağı tahmin ediliyor.