Audi E-Tron Sportback tanıtıldı

0
53
audi e-tron sportback
audi e-tron sportback

ABD’nin Los Angeles şehrinde başlayacak olan LA Auto Show öncesi model bombardımanı son hızı ile devam ediyor. Daha çok tam elektrikli modellerin öne çıkması ile dikkatleri çeken fuarın en büyük gözdelerinden bir tanesi de şüphesiz geçtiğimiz günlerde tanıtılan Ford Mustang Mach-E olacak. Şimdi ise Audi’nin geçtiğimiz aylarda tanıttığı E-Tron modelinin sportif versiyonu Audi E-Tron Sportback tanıtıldı ve dengeler değişti.

E segmenti Sportif SUV modelleri arasında tam elektrikli bir motor sistemini sunan tek model olan E-Tron Sportback, bu sınıftaki en orantılı ve şık tasarımlardan bir tanesini sunuyor. Bu sınıfın en büyük problemlerinden bir tanesi olan kambur tasarımdan önemli ölçüde sıyrılan model, şık bir Coupe’nin göze hoş gelen C sütunu detaylarına sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Bu arada Audi’nin geleneksel motor, yani içten yanmalı motor sunan Audi Q8 modeli de E segmenti bir Sportif Crossover modeli. Ancak Audi, özellikle arka tasarımı her 2 araçta da farklı bir şekilde tercih etmiş. Yani araç Q8 modelinin elektrikli versiyonu değil, tam olarak kendine özgü, farklı bir kasa görünümü ile dikkat çekiyor. Hatta iki modelin iç tasarımları bile belirgin bir şekilde farklı.

Audi E-Tron Sportback teknik

Şüphesiz elektrikli otomobil modellerinin katlanarak çoğaldığı şu günlerde, en çok merak edilen konuların başında bu tip araçların teknik özellikleri ve özellikle de WLTP standardına sahip menzilleri geliyor.

İlk olarak sunulan motor seçeneklerine bir göz atalım;

  • E-Tron Sportback 50 RWD (Arkadan Çekişli) – 71kWh kapasiteli piller ile çalışan 1 adet elektrik motoru 313ps güç ve 540Nm tork üretiyor. 0-100km/s hızlanmasını 6.8 saniyede tamamlayan araç, 190km/h hıza ulaşıyor. Menzil ise yeni tüketim standardı WLTP ile 347km olarak açıklanıyor.
  • E-Tron Sportback 55 Quattro – 95kWh kapasiteli piller ile çalışan 2 adet elektrik motoru 360ps güç ve 561Nm tork üretiyor. 0-100km/s hızlanmasını 6.6 saniyede tamamlayan araç, 200km/h hıza ulaşıyor. Menzil ise yeni tüketim standardı WLTP ile 466km olarak açıklanıyor.
  • E-Tron Sportback 55 S Quattro – 95kWh kapasiteli piller ile çalışan 2 adet elektrik motoru 408ps güç ve 664Nm tork üretiyor. 0-100km/s hızlanmasını 5.7 saniyede tamamlayan araç, 200km/h hıza ulaşıyor. Menzil ise yeni tüketim standardı WLTP ile 410km civarında.

Elektrik motorlarını besleyen pillerin şarj edilmesi ise şu şekilde oluyor; Sportback 50’de 120kW ve Sportback 55’de 150kW DC hızlı şarj ile pillerin %80’i 30dk’da şarj edilebiliyor. Ev tipi 11kW şarj istasyonu için ise tam şarj etme süresi yaklaşık 8.5 saat. 22kW sistemde ise 4.5 saat civarında.

71.350Euro başlangıç fiyatıyla Avrupa’da ilk bahar aylarında satılmaya başlanacak olan Audi E-Tron Sportback, ABD’de önümüzdeki günlerde satışa sunulacak.