Makyajlı Alfa Romeo Giulia tanıtıldı | Makyaj değil de güncelleme

0
25
makyajlı alfa romeo giulia
makyajlı alfa romeo giulia

FCA yani Fiat-Chrysler Grubu bünyesinde yer alan Alfa Romeo’nun son yıllardaki atağa geçme modeli Giulia makyajlandı. Özellikle Audi – BMW- Mercedes Alman Premium Üçlüsü‘ne karşı yapılmış önemli bir atak olan D segmenti Sedan model, sportif özellikleri ve tasarımı ile istenilen satış başarısına ulaşamadı. Ancak bir miktar da olsa rakiplerini terletiyor. Ülkemizde ise terletme pek söz konusu değil. Malum ilan sitesinde 2.el olarak bir tek araç bile yer almıyor. Makyajlı Alfa Romeo Giulia ise, dış ve iç görünümden çok teknolojik anlamda bazı önemli yenilikleri barındırması ile dikkat çekiyor.

Bu arada aynı platforma sahip, bir nevi Giulia’nın Crossover versiyonu diyebileceğimiz Stelvio modeli de Giulia ile aynı tarzda makyajlandı. Aslında her iki model için de yapılan bu operasyon için makyaj demek, yarı ömründe ciddi değişim geçiren bazı modeller dikkate alındığında, haksızlık olur diye düşünüyoruz. Öyle ki, dış tasarımında en ufak bir fark yer almazken, sadece yeni renk ve yeni gövde kiti paketleri sunuluyor. Yani ortada bir makyaj değil de, yıl güncellemesi mevcut.

Yaşam alanında ise, yine farklı renk ve renk kombinasyonlarının yanında, hem kokpit ortasında yer alan 8.8inch bilgi-eğlence ekranı, hem de 7inch büyüklüğündeki göstergelerin özelliklerinde değişim gerçekleşmiş. Ayrıca havalandırma kontrolleri için dijital tuş özelliği de eklenmiş. Vitesin yer aldığı orta bölümde ise daha kaliteli malzemeler kullanılmış. Ayrıca bardaklıklar da bir miktar genişletilmiş. Kol dayamanın hemen önünde yer alan kablosuz telefon şarj ve vitesin hemen arkasında yer alan minik bir italyan bayrağı da yeni ve hoş detaylar arasında yer alıyor. Yeni ve daha sportif direksiyon simidi ise en belirgin fark olması ile dikkat çekiyor.

2. seviye otonom sürüş sisteminin sunulması ise teknolojik açıdan önemli bir yenilik. Trafik lamba ve tabela uyarı asistanı, otoban sürüş yardımcısı ile şerit takip, kör nokta, sürücü dikkat, ön çarpışma uyarı asistanları gibi sistemler, sürücünün daha güvenli bir sürüş yapabilmesine olanak sağlıyor.

Makyajlı Alfa Romeo Giulia motor ve şanzımanlar

Her iki model için de motor ve şanzıman seçeneklerinde bir değişiklik gerçekleşmedi. 2.0lt sıralı 4 silindir turbo-benzin 200ps ve 280ps motor seçeneklerinin yanında 2.2lt turbo-dizel 150ps ve 180ps motor seçenekleri kullanılmaya devam ediliyor. 6 ileri manuel şanzımanın yanında, satışların büyük bölümünü oluşturan tork konvertörlü 8 ileri ZF 8HP şanzıman da aynen yer alıyor.

Serinin en üstünde yer alan, Ferrari yavrusu bir V6 motoru olan Alfa Romeo Giulia QV (Quadrifoglio Verde)’de 2.9lt çift-turbo benzin 510ps gücünde ve 600Nm torka sahip motor da hala yer değişiklik olmadan kullanılıyor.