Tesla Cybertruck tanıtıldı | Elon Musk sağ gösterip sol vurdu

0
18
tesla cybertruck
tesla cybertruck

Elektrikli otomobillerin dünya çapında yaygınlaşmasının en büyük nedeni şüphesiz Amerikan Tesla markası. Avrupa otomobil markalarını bile hareketlendiren kendileri ve onlar olmadan içten yanmalı motor sevdası özellikle Alman markalarda kolay kolay bitmeyebilirdi. Ancak artık diğer üreticiler de ardı ardına elektrikli modellerini tanıtmaya başladılar ve rekabet kızıştı. Tesla ise ilk olarak otomobilleri tanıttı, ardından bir elektrikli çekici tanıttı ve rekabeti farklı yönlere çekti. Son olarak pikap da üreteceğini açıkladı. Hatta adı bile yeni duyulan Rivian gibi bazı markalar Tesla’dan önce üretime başladılar. Bu nedenle Tesla’nın farklı bir şey ortaya çıkarması gerekiyordu. Sonunda bunu da yaptı ve elektrikli pikap sınıfına bambaşka ve çok farklı bir araç ile dahil oldu. Tesla Cybertruck.

Bilim-Kurgu filmlerinden fırlamış gibi görüne bu araç, ilk bakışta 5 yaşındaki bir çocuğun origami ile yaptığı nesnelere benzetilebilir. Tamamen köşeli ve keskin açılara sahip elektrikli pikap, birçok kişiye Tesla’nın 1 Nisan şakasıymış gibi de gelebilir. Ancak Cybertruck gerçek ve üretim versiyonunun da çok büyük oranda böyle olacağı daha önceki konsept ve üretim modellerinin benzerliğinden gün gibi ortada. Bu arada hem üretildiği malzeme olan paslanmaz çelik, hem de yenilikçi ve köşeli tasarımı bize Deloren DMC-12 modelini hatırlatmadı değil. Ancak o aracın sonu maalesef hüsrandı. Hatta bir hüsran aracı da ülkemizden hatırlatalım. Anadol Böcek de işte tam olarak böyle bir tasarıma sahipti.

Tesla Cybertruck teknik

Paslanmaz çelik bir gövdeye sahip olan aracın boyutları F segmentinde yer alan ve dünyanın en popüler pikap modeli Ford F150 kadar büyük. 5.885mm uzunluğa, 2.207mm genişliğe ve 1.905mm yüksekliğe sahip. Bu boyutlar 6 kişi için yaşam alanı sunabilecek kadar büyük.

Tabi bir pikap ile karşı karşıya olduğumuz düşünülürse aracın yük ve çekme kapasitesi de merak ediliyor. Bu doğrultuda 1600kg taşıma kapasitesi olan aracın çekme kapasitesi de tek motorlu arkadan çekişli versiyon için 3400kg iken, 4×4 olan 2 motorlu versiyon için 4500kg ve 3 motorlu versiyon için 6.800kg olarak açıklanıyor.

Motor ve pil teknik verileri detaylı olarak açıklanmamış olsa da, en üst versiyonun Plaid olarak geçen 3’lü motor tasarımına sahip olacağı tahmin ediliyor. Bu nedenle de 800ps güç ve 1360Nm tork mümkün görünüyor. Diğer taraftan bahsi geçen üst seçenek için açıklanan 2.9sn 0-60mph (0-96km/s) hızlanma değeri müthiş bir değer. Çeyrek mil değeri ise 10.8sn olarak açıklanıyor. 800km’nin üzerinde bir menzile sahip olacak üst versiyonun fiyatı ise ABD’de 69.900Dolar olacak. Tüm serilerde adaptif havalı süspansiyon da standart olarak sunulacak.

Tek motorlu giriş seviyesi Tesla pikap modelinin ise 39.900Dolar gibi makul bir fiyattan başlayacağı, 0-60mph hızlanmasını 6.5saniyede tamamlayacağı ve 400km menzile sahip olacağı açıklandı. Orta seviye çift motorlu versiyonda ise bu değerler 4.5sn ve 480km olarak sıralanıyor ve 49.900dolar fiyata satılacağı açıklanıyor.