Ana Sayfa ÖNE ÇIKAN Mercedes-Maybach GLS 600 tanıtıldı | Maybach adı artık SUV sınıfında

Mercedes-Maybach GLS 600 tanıtıldı | Maybach adı artık SUV sınıfında

0
38
mercedes maybach gls 600
mercedes maybach gls 600

Maybach, 1909 yılında faaliyetlerine motor fabrikası olarak başlamıştır. 1919 yılında ilk prototip aracını üretmiş, 2. Dünya Savaşı’na kadar da bazı özel otomobiller ile bilinmiştir. Savaş yıllarında tank bile üretmiştir. Daimler’in tıpkı Mercedes gibi ana markası olarak 1997’de tekrar faaliyete başlamıştır. 2013 yılında istenilen başarılı yakalayamayınca 2015 yılında bu sefer Mercedes’in bir alt markası, sanki bir özel donanım paketi gibi konumlandırıldı. Bu sayede istenen başarıyı yakaladı. İlk olarak F Segmenti’nde yer alan Mercedes S Sınıfı ile karşımıza çıktı. Şimdi ise F Segmenti bir Crossover olan Mercedes GLS ile ürün gamı genişledi. Mercedes Maybach GLS 600, sahip olduğu heybetli ve lüks görünüm ile, VW bünyesindeki Bentley Bentayga’yı terletebilir.

Mercedes Maybach GLS 600 Teknik özellikler

Sayfanın en altında yer alan görsellerden de anlaşılacağı gibi, Maybach GLS hem 2 renk hem de tek renk tercihi yer alıyor. Dev bir gövdeye ve üst düzey donanımlara sahip aracın 2.780kg ağırlığı ile baş etmek zorunda kalan motor ise 4.0lt hacminde çift turbo-benzin bir V8 motor. 558ps güç ve 730Nm tork üretebilen bu V8 motor, Maybach için özel olarak tasarlanmış. Ayrıca 48V hafif hybrid sistem, ekstradan 23ps güç ve 250Nm tork üretebiliyor.

Bu sayede Mercedes’in 4×4 çekiş sistemi 4Matic ile donatılan 2.78 tonluk araç, 0-100km/s hızlanmasını 4.9 saniyede tamamlayabiliyor. Maksimum hız ise 250km/s ile sınırlandırılmış. Bu kadar ağır bir kasaya, aynı zamanda güçlü ve büyük bir V8 motora sahip olmasına rağmen, yakıt tüketimi ortalaması 11.7lt/100km olarak açıklanıyor.

Aracın iç ve dış tasarımına ise söylenecek söz yok. Mercedes GLS üzerine kurulu olduğu her halinden belli olsa da, Maybach modellerine özel dikine çizgili panjur, daha kalın ve belirgin kromlar, daha özel jantlar ve Maybach amblemleri sayesinde, adeta GLS modeli insanın aklından uçup gidiyor. Üstüne bir de çift renk opsiyonu tercih edilirse, bambaşka bir araç ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Benzer bir şekilde aracın içinde de aynı durum söz konusu. Daha özel malzemeler, dikişleri bile daha farklı deriler, farklı ahşaplar ve 2’li arka koltuklar sayesinde, farklı ve üzerine düşülmüş bir araca baktığınızı hemen anlıyorsunuz.

ABD’de üretilecek olan aracın ABD fiyatı ise 200.000Dolar civarında olacak. Ülkemizde ise bu değerin 3 ile çarpılması gerekiyor. Bu da günümüz kurları ile 3 – 3.5 milyon TL’lik bir maliyet anlamına geliyor.