Karda Offroad | 2 Magirus 6×6 | 20 Defender 4×4

6×6 serimize yaklaşık 1.5 yıl önce ilk olarak; Tozlu Garaj’da Iveco Magirus 6×6 hava soğutmalı 15.8lt V10 Cold Start videosu ile başlamıştık. Ardından bu araca ek olarak 2 adet aynı aracı daha TPAO’dan (Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı) satın almış ve serimize bu araçların dönüşüm hikayesi ile devam etmiştik. Ayrıca bu seriyi S400’ün kamyonları GAZ Ural 6×6 4320 kamyonlarla genişletmiştik. Şimdi ise Iveco Magirus 6×6’lar, Dakar ve Madmax kıyafetleri ile ilk kez ciddi bir görev alacaklar. 20 adet 4×4 araç ile birlikte Bolu / Gerede Ormanları’nda karda offroad.

Karda Offroad videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…

Dakar 6×6 ve Madmax 6×6’nın offroad görevi ise şu şekilde gerçekleşecek. Bolu / Gerede Ormanları’nın zirvesinde yer alan yaylaya yapılacak olan tırmanış sırasında, çoğunluğu Defender modelinin oluşturduğu 20 adet 4×4 araç ve Magirus 6×6’larımız aynı rotayı takip edecek. Ancak yollar hem çok karlı hem de oldukça dik. Bazı araçların ise donanımları bu tip arazi şartları için pek de uygun değil. Hedef ise; Sabahın erken saatlerinde başlayacak olan tırmanışı akşam saat 18:00 gibi, hava henüz kararırken dağın zirvesinde, yani Çukur Yayla’da sonlandırmak.

Ancak hedeflenen sonuç maalesef hiç de tahmin edildiği gibi gerçekleşmedi. Dağ yolunun başlangıcındaki yollarda 1cm bile kar yokken, zirveye yakın yerlerde kar kalınlığı 50cm’nin üzerindeydi. Üstelik yolların büyük bir kısmında bir başka araç daha geçmemişti. İşte bu nedenle bazı araçlar zirveye yakın yokuş yollarda adeta patır patır döküldü. Tabi dökülen araçları da toplamak 6×6’ların göreviydi.

Hedeflenen 5-6 saatlik tırmanış, yolda kalan araçlar nedeniyle maalesef yaklaşık 15 saatte tamamlanabildi. Magirus 6×6’lar olmasaydı belki de çok daha beteri olacak, araçlar oldukları yerde bırakılacaktı ve hedefe ulaşılamayacaktı. İşte yaşadığımız bu eşsiz tecrübenin neredeyse her anını videomuzda sizlerle paylaşmaya gayret ettik. Hatta Çukur Yayla’ya vardığımız saat gece 02:00’da konakladığımız dağ evini bile sizlere gösterdik. Umarız yaşadığımız tüm bu anları sizlere aynen aktarabilmişizdir. Bu arada bu videonun bir de devamı olacak; o da esas olarak Dakar 6×6 ve Madmax 6×6 kardeşler üzerine ve Salı günü yayınlanacak. Takipte kalın. 😉

Facebook Comments