VW Arteon Shooting Brake kendini gösterdi | VW CC Travel Edition

0
138
vw arteon shooting brake
vw arteon shooting brake

VW’in VW Passat altyapısı ve kokpitine sahip 4 kapılı Coupe tasarımındaki modeli Arteon’un geçtiğimiz aylarda bir Station Wagon kasa tipininde ortaya çıkabileceği konuşulmuştu. Ancak somut bir görsel bulunamamıştı. Şimdi ise iddiaların ne kadar yerinde olduğu, Çin’de ortaya çıkan fotoğraflarla belli oldu. Çin’de VW CC Travel Edition adı ile satılacak olan VW Arteon Shooting Brake , Avrupa’ya gelir mi bilinmez ancak görünümü itibari ile birçok SW aracı kıskandıracak düzeyde şık görünüyor.

Aslında Shooting Brake ifadesini biraz açmakta da yarar var. Bilindiği gibi 4 kapılı Sedan araçların sportif bir versiyonu olan, 4 kapılı Coupe olarak adlandırılan modeller türedi. Örneğin VW Passat – VW Arteon veya BMW 3 Serisi – BMW 4 Serisi GranCoupe gibi. İşte benzer bir şekilde Station Wagon araçların da sportif tasarıma sahip olan Shooting Brake adında versiyonları türedi. İşte Arteon Shooting Brake de bu araçlardan bir tanesi denilebilir.

Aracın genel tasarımına gelecek olursak; gerçekten de oldukça şık ve akıcı çizgilere sahip olduğunu söylemek mümkün görünüyor. Basık B sütunu ve SW araçlara özgü tavan rayı gibi detaylar sayesinde oldukça gösterişli bir tasarım ortaya çıktığını söylemek mümkün.

VW Arteon Shooting Brake motorlar

Henüz bu konuda bir açıklama yer almasa da, kahin olmaya da gerek yok. Halen Arteon modelinde yer alan 1.5lt turbo-benzin, 2.0lt turbo-benzin ve 2.0lt turbo-dizel motorlar aynen kullanılacaktır. Şanzımanda ise 7 ileri DSG otomatik şanzıman kendine yer bulacaktır.

Arteon Shooting Brake, esas olarak Çin için tasarlanmış olsa da, özellikle SW tutkunu Avrupa ülkelerinde de büyük ihtimalle satışa sunulacaktır diye düşünüyoruz. Türkiye gibi SW araçlar konusunda çekingen davranan ve VW Passat SW’nin bile oldukça az sayıda satıldığı bir ülkede ise, şansı pek yok gibi görünüyor.