Makyajdan öte yenilikler; 2020 Mercedes E-Serisi tanıtıldı

0
238
2020 Mercedes E-Serisi

Son dönemlerin en merak edilen tanıtımlarından birisine sahne olan 2020 Mercedes E-Serisi, yapılan nokta atışlarla elini güçlendirdi.

1946 yılında başlayan macerası boyunca Mercedes’in en çok tercih edilen modellerinden birisi olan E-Serisi, nihayet makyaj operasyonunu tamamladı. Uzun süredir prototip versiyonu üzerinden kameralara yakalanarak gündeme gelen yeni model Cenevre Otomobil Fuarı‘nın iptal edilmesinin ardından Stuttgart’ta düzenlenen dijital basın lansmanı üzerinden tanıtıldı. Artık onuncu nesliyle asfalta çıkacak olan model, her alanda güncellenerek segmentinin referans noktası olma iddiasını taşıyor. 2020 Mercedes E-Serisi formülü içerisinde karşımıza çıkan ilkler de, aracın sadece basit bir makyajdan ibaret olmadığını gösteriyor.

2020 Mercedes E-Serisi donanım dinamikleriyle ilklere sahne oluyor

Markaların makyaj operasyonlarında tercih ettiği standart donanım yükseltme hamlesi yeni E-Serisi için de güzel bir şekilde uygulanmış durumda. Tam LED farları standart olarak getiren yeni modelde MULTIBEAM LED farlar ise opsiyonel olarak geliyor. İşin makyaj kısmında ise temel gövde parçalarındaki değişimlerin hissedilir olduğunu görebiliriz. Ön ızgarası ve ön tamponu tamamen yenilenen otomobilin arka tampon, stop lambaları ve bagaj kapağı da tasarımcılar tarafından elden geçirildi.


Mercedes meraklılarının özellikle hoşuna gidecek olan bir yenilikten de bahsetmeden geçmeyelim. “Ben o yıldızı görmek isterim” diyenler için başlangıç modelinde ilk kez Mercedes-Benz yıldızı ön ızgaranın ortasında kendine yer buluyor. Exclusive versiyonunda ise motor kaputunda dik konumda duran yıldız ve ön tampondaki krom süslemelerle görsel farklılık sunuyor. Avantgarde ve AMG tasarım konseptli versiyonlar ise sportifliğe ve güce vurgu yapan kubbelere sahip bir motor kaputuyla donatılıyor.


E-Serisi’nin iç mekanı da makyaj kapsamında daha fazla konfor felsefesini beraberinde getirmeyi amaçlıyor. Standart olarak iki ade 10,25 inçlik dijital ekran sunulurken, bu ekranlar opsiyonel olarak 12,3 inçe yükseltilebiliyor. Kullanıcıların doğrudan ilk temas halinde olacacağı yeni nesil direksiyonu da hissedilir değişimler arasına eklemezsek olmaz. Yine sürüş sırasındaki temel yardımcı olacak elektronik destek listesinde; Aktif Takip Yardımcısı, Aktif Dur-Kalk Yardımcısı, Aktif Direksiyon Yardımcısı, Park Paketi, 360 kamera sistemi gibi yenilikler ön plana çıkıyor.


E-Serisi rozetinin yenilik kısmındaki en önemli parçalarından birisi kaputun altında. Elektrikli motorlara geçiş sürecinde önemli bir adım atan Mercedes; dizel ve benzinli motor seçeneklerinin temelinde yedi farklı şarj edilebilir hibrit versiyonla sunuluyor. Yüksek verimlilikleriyle dikkat çeken bu ünitelerin benzinli ayağında 156 beygir ile 367 beygir aralığında değişen güç seçenekleri var. Dizellerde ise 160 ile 330 beygir arasında şekillenen opsiyonlarla tercih edilebiliyor. Kaputun altında ilk kez dört silindirli bir benzinli motor (M 254) ikinci nesil Entegre Marş Jeneratörü ile donatılıyor. Bu donanım ilave 20 beygire kadar ek güç ve 180 Nm daha fazla torku beraberinde getirecek. Son olarak 9G-TRONIC otomatik şanzımanında da ikinci nesil entegrasyon için güncelleştirme aldığını söyleyelim. Yeni E-Serisi’nin satış süreci Almanya merkezli olarak ilerleyen dönemlerde başlayacak.