Coupe Crossover Volkswagen Nivus tanıtıldı

0
603
Volkswagen Nivus

Ailenin en kompakt Coupe Crossover modeli olan Volkswagen Nivus, Avrupa pazarına da özel olarak yapılacak değişimlerle entegre edilecek.

Halihazırda ciddi bir elektrik dönüşümü içerisinde olan Volkswagen grubunda bir yandan da SUV ve Crossover çılgınlığının devam ediyor. Şu sıralar Tiguan X ile gündemde olan markanın Güney Amerika merkezli beklenen hamlesi bugün itibarıyla gerçekleşti. Markasının en ufak coupe crossover modeli olarak tanıtılan Volkswage Nivus, Avrupa da dahil olmak üzere diğer uluslararası pazarlarda satışa sunulacak. MQB platformu üzerine geliştirilen model, Brezilya ve Arjantin sonrasında ise Avrupa’ya özgü versiyonla içerisinde bulunduğumuz bölgelerde olacak.

Volkswagen Nivus teknik özellikleri

Coupe çizgileri ve arka bölümündeki ışıklandırma tasarımıyla oldukça dikkat çekici olan modelin ebatları da netlik kazandı. Ailenin bir diğer kompakt üyesi olan T-Cross’dan daha uzun yapıda olan Nivus’un; toplamda 4.266 uzunluğa, 2.566 milimetre aks mesafesine, 1.757 milimetre genişliğe ve 1.493 milimetre yüksekliğe sahip olduğunu görüyoruz. Segmentin en geniş araçlarından biri olma iddiasını taşıyan Nivus’un 415 litrelik bagaj hacmi dikkat çekiyor. Aracın kokpit bölümü ise Polo’ya benzeyen bu şemada. Benzer tasarım çizgileri 10 inçlik dijital sürücü ekranı ve 10 inçlik büyük multimedya ekranla tamamlanıyor.

Nivus’un kaputunun altındaki şimdilik tek bir motor seçeneği öne çıkıyor. 1.0 litrelik TSI üç silindir ünite makine 116 PS güç ve 200 Nm tork üretirken, etanol kaynaklı yakıtla bu motordan 128 PS güç almak mümkün. 6 kademeli otomatik şanzımanla kombin edilen Nivus, sdece önden çekişli olarak satın alınabilecek. Aracın üretimi Brezilya’da gerçekleştirilecek.