Kurtlar Vadisi Irak Hummer’ları Bulduk | Yıllar sonra ilk marş

0
6387
Kurtlar vadisi ırak hummer pi makina
Kurtlar vadisi ırak hummer pi makina

Türk dizi tarihinin en önemli yapımlarından bir tanesi şüphesiz Kurtlar Vadisi. Bu popüler dizide kullanılmış belki de en önemli araç ise, dizinin ağır toplarından, tecrübeli oyuncu Oktay Kaynarca tarafından canlandırılan, Süleyman Çakır karakterinin kullandığı 34 TK 053 plakalı BMW L7‘ydi. Bu aracı size geçtiğimiz aylarda tanıtmış, Ünlü Arabalar serimizi de böylece başlatmıştık. Serimiz çok farklı filmlerden çok farklı marka ve model araçlarla tam gaz devam edecek. Ancak serinin 2. bölümünde yine Kurtlar Vadisi’nden bir araç ile birlikteyiz. Ancak bu sefer diziden değil, Kurtlar Vadisi Irak filminde yer alan 2 ilginç aracı sizlere tanıtacağız.

Kurtlar Vadisi Irak Hummer’ları videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…

Kurtlar Vadisi Irak filminde sık sık görünen ve Amerikan askerleri tarafından kullanılan Hummer (Askeri adı Humvee) araçlar, her ne kadar orijinal gibi görünseler de, aslında birer kopya araçtılar. Yani gerçek değildiler. Geçtiğimiz günlerde Ankara’da yer alan ve Türkiye’nin en önemli klasik araç yenileme atölyelerinden bir tanesi olan Antik Garaj’da rastladığımız bu 2 araç, bizi gerçekten de oldukça şaşırtmıştı.

Bu güzel tesadüf sonucu araçları detaylı bir şekilde inceleme fırsatını elde ettik. Tabi böyle bir filmde yer almış araçların da Ünlü Arabalar serisi için müthiş adaylar olduğunu da hemen gördük. Kurtlar Vadisi Irak gibi, zamanında sinemalarda 4.2 milyon kişi tarafından izlenen ve 2006 yılı fiyatlarıyla 27 Milyon TL gişe hasılatı elde etmiş, Türk Sinema Tarihi’ne sayılarla damga vurmuş bir filmde kullanılan araçlar gerçekten oldukça merak ediliyor diye düşünüyoruz.

Kurtlar Vadisi Irak filmi popülerliğinin verdiği heves ile yaptığımız araştırmalar sonucunda, araçların çok ilginç hikayeleri olduğunu da öğrendik. Tabi durum böyle olunca bu ilginç hikayeleri ve üretim öykülerini de sizlerle paylaşmadan olmazdı. Bu arada Antik Garaj sahibi Mehmet Bey’den de, bu araçlar hakkında bilinenin aksine bazı önemli bilgiler verdi ve araçlar hakkındaki projelerinden bahsetti. Videomuzda, hem araçların ilginç hikayelerini ve nasıl üretildiklerini anlatacağız, hem de ince detaylarla bu araçların filmde kullanıldığını kanıtlayacağız. Tüm bunların yanında yıllardır çalıştırılmadan bekleyen araçlardan bir tanesinin marşına da basmayı ihmal etmeyeceğiz. Umarız videomuzu beğenirsiniz. İyi seyirler.