Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2lt V8 | 18lt tüketen aracı Gündelik kullanmak

0
1646
jeep grand cherokee zj 5.2 v8
jeep grand cherokee zj 5.2 v8

90’lı ve 2000’li yılların başına ait lüks araçların, B segmenti HB gibi araçlar fiyatına binilebildiği bir dönemdeyiz. Modelleri eskiyen ve yaşlanan bu tip araçlar, farklı imaj ve konfor beklentisine sahip kişilerce hala yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Ancak işletmesi dışarıdan hiç de kolay görünmeyen bir tercih. Birçok otomobil tutkununun yapmak isteyip de cesaret edemediği bir seçenek olmasıyla dikkat çekiyor. Biz de bu nedenle, bu tip araçları kullanan sahipleri ile “Gündelik” adlı serimize başlamıştık. Serinin her bölümü de büyük ilgi gördü. Daha önce Mercedes W140 S320L, W140 250D gibi sedan araçların yanında, 3. jenerasyon yani WK kasa Jeep Grand Cherokee modelini detaylı bir şekilde tanıtmıştık. Şimdi ise bu aracın ilk jenerasyonu Jeep Grand Cherokee ZJ kasa bile birlikteyiz.

Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2lt V8 videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…

1992 yılı sonunda ülkemizde satılmaya başlanan Jeep Grand Cherokee ZJ sahip olduğu 5.2lt V8 motor ile adeta yeri göğü inletmişti. BMW ve Mercedes güdümündeki premium piyasasını kendince hafifçe karıştırmıştı. SUV kasa tipinde olması nedeniyle, gelir düzeyi yerinde bazı kişiler Alman premium modeller yerine bu araca yönlenmişti. Tabi o dönemler BMW ve Mercedes araçların lüks SUV modelleri piyasada yer almıyordu. Mercedes G kasa mevcuttu ancak hem fiyatı çok yüksekti, hem de daha çok iş amaçlı bir kullanıma sahipti. Bir diğer tercih de Toyota Land Cruiser VX80’di. Ancak VX80’in sağlam ve kaya gibi garantici hissinin yanında Jeep Grand Cherokee daha tutkulu bir araç hissi veriyordu.

Kısacası Jeep Grand Cherokee ZJ bundan neredeyse 30 yıl önce insanların gözünde kocaman bir hayal olarak belirmişti. Köprünün altından çok sular aktı ve bu araç artık 2000’li yılların B Segment HB araçlarının fiyatlarına rahatlıkla alınabilir bir konuma geldi. Ancak sahip olduğu 5.2lt V8 motor, farklı sürüş karakteri ve kimilerine göre narin yapısı, insanların böyle bir aracı gündelik kullanması için büyük bir engel olarak görülüyor.

Testimize konuk olan Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2lt V8 aracın sahibi takipçimiz için ise aracın tüm düşündüren kısımlarını kendi kafasında bir şekilde halledilebilir hale getirilmiş. Kendisi de bu aracın sıkı bir hayranı ve araç ile yaşadığı ve tecrübe ettiği birçok konuyu bizimle paylaştı. Tüketim, masraflar, vergiler, sigorta, kasko ve bu tip bir araç ile ilgili aklınıza gelebilecek her detayı sizlere aktarmaya gayret ettik. Umarız videomuzu beğenirsiniz. İyi seyirler.

jeep grand cherokee zj 5.2 v8
Grand Cherokee ZJ 5.2 V8