Yeni Volkswagen Arteon tanıtıldı; Shooting Brake ve R da karşımızda

0
1242
Yeni Volkswagen Arteon

Beklenen tanıtımının gerçekleşmesiyle birlikte ilginin odağı olan yeni Volkswagen Arteon, iki farklı versiyona da “merhaba” dedi.

Makyaj operasyonu geçireceğini uzun süredir bildiğimiz yeni Volkswagen Arteon için bu parçalardan çok yeni versiyonlar gündemdeydi. Beklediğimiz gibi beraberinde Shooting Brake ve R versiyonlarını da getiren yeni model yılıyla birlikte, tasarımsal değişimler de kapsamlı ve hissediliyor. Ön tarafta ızgara ve ışıklandırma grubundaki dokunuşlarla kendisini hissettiren değişimlerle lüks algısının da arıtıldığını görüyoruz. Ayrıca yeni arka lambalar, difüzör ve sportif bir egzoz sistemi de Arteon ailesini çok daha modern kılıyor.

Yeni Volkswagen Arteon cephesinden öne çıkanlar

Arteon ailesinin kokpit bölümü de değişimden nasibini fazlasıyla aldı. Konsolda revize edilmiş klima çıkışları kablosuz Android Auto ve Apple CarPlay desteği sunan güncellenmiş bir bilgi-eğlence sistemi yer alıyor. Diğer önemli özellikler arasında 30 renkli ambiyans aydınlatma sistemi ve harman / kardon premium ses sistemi dikkat çekiyor. Kokpitin demirbaşları arasında 8.0 inçlik multimedya sistemi ve 10,3 inçlik dijital sürücü ekranı yer alıyor.

Pek çok makyajda olduğu gibi Arteon’da da dijital destekler tarafında bir ileriye gitme söz konusu. “Seyahat Asistanı” olarak isimlendirilen yeni sistem 210 km/s hıza kadar aktif şekilde kullanılabiliyor. Otonom sürüş deneyimine bir adımın daha atılmasına olanak tanıyan özelliğin arka planında ise dur-kalk trafikte kontrolü sağlayan adaptif hız sabitleyici ve şerit takip asistanları temeli oluşturuyor.

Yeni model yılıyla birlikte şüphesiz en merak edilen parça station wagon dinamiklerini getiren Shooting Brake. Sızıntı görsellerinde kendisini gösteren model, arka koltuklar katlandığında 1.632 litre bagaj hacmi sunuyor. Bu sayede standart modelden 75 litrelik bir avantaja sahip olacak.


Yenilenen Arteon ailesinde performanstan ekonomik sürüşe oldukça geniş bir aralıkta motor seçenekleri sunulacak. R paketin zirveyi oluşturacağı listede eHybrid adındaki versiyonlada elektrik sürüş deneyimi devreye giriyor. Arteon R 320 PS’lik güçle asfalta inecek ve 0’dan 100’e hızlanma değerinin 5 saniyenin altında olması bekleniyor. 2.0 litrelik turbo benzinli motorunun temelini oluşturduğu seçenekler de yaklaşık 270 beygir güç dolaylarında kullanıcıları bekliyor olacak. Hybrid paket ise Passat GTE’nin ünitesini taşıyor. 1.4 litre litrelik benzinli motor ve elektrikle birlikte bu versiyonun 215 beygir güç ve 400 Nm torka sahip olması bekleniyor. Saf elektrik sürüş menzili içinse 56 kilometre kilometrelik bir değer ön planda.