Yeni oluşum vites artırdı; elektrikli Cupra el-Born tanıtıldı

0
60
Cupra el-Born

Grubun önemli elektrikli otomobil temsilcilerinden olacak Cupra el-Born, rakamsal verileriyle gayet tatmin edici.

SEAT’ın geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiği yeniden yapılanma kararının ardından tek başına bir marka haline getirdiği Cupra, elektrik kimliğiyle de kısa sürede adından söz ettirmeye başladı. Leon merkezli olan ve oldukça dikkat çekici elektrikli bir yarış otomobiline imza atan bu yeni oluşum, diğer yandan da Formentor gibi kendine özgü modeller de geliştirmeye başladı. Elektrik gücününün gelecekteki yeri konusunda ciddi çalışmalar yürüten Cupra’nın bu konuya daha fazla ağırlık vereceği de yine süreç içerisinde duyurulmuştu.

Nitekim test sürecinde pek çok kez kamuflajlı yalanan el-Born projesi de bunun somut üyelerinden birisi olarak bekleniyordu. Seat markası altında tanıtılacağı düşünülen model için bugün yapılan tanıtım, pek çok kişiyi şaşırtarak doğrudan Cupra rozetiyle geldi. Volkswagen ID.3‘ün kuzeni olarak da nitelendirebileceğimiz Cupra el-Born, 2021 yılında son kullanıcıları için asfaltta hazır olacak.

Cupra el-Born özellikleri

Bugün paylaşılan detayları üzerinden konuşmaya başlayacağımız el-Born için teknik listenin tamamının yayınlanmadığını belirtmek gerekiyor. Araç Volkswagen grubunun diğer üyelerle de paylaştığı MEB platformu üzerine geliştiriliyor. Standart olarak 77 kWh kapasiteli bir bataryaya sahip olduğunu gördüğümüz modelin bu sayede 500 kilometre menzil kat edebileceğini görüyoruz.

Hızlı şarj da yine beklentileri karşılayacak seviyelerde seyrediyor. el-Born, 30 dakikalık şarj ile 260 kilometre kat edebilecek batarya doluluğuna getirilebilecek. Performans noktasında ise araçla ilgili paylaşılan tek değer 0’dan 50 km/s hıza erişme süresinin 2,9 saniye aldığı. Kokpit ve dış tasarım dinamikleriyle de ID.3 ile nispeten benzerlik gösteren Cupra el-Born, bu yılın sonlarına doğru ses getirecek diğer detaylarıyla tekrar karşımızda olacak.