Mercedes Tourismo | Buram Buram Yeni Kokusu Üstünde

0
182
mercedes tourismo
mercedes tourismo

Sekizsilindir Youtube kanalımızda otomobil ve kamyon videoları yanında otobüs konulu içeriklere de önem veriyoruz. Daha önceki yayınlarımızda Mercedes O302, O303 ve O403 gibi nostaljik otobüsler yanında, Setra 411 ve Mercedes Travego gibi güncel modelleri de test etmiştik. Şimdi ise ülkemizde üretilen ve otobüs firmalarının ekonomik özellikleri sayesinde gözdesi olan Merceds Tourismo modeli ile beraberiz.

Mercedes Tourismo videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…

Mercedes otobüs tutkunları bilirler; geçmiş dönemlerde Mercedes’in O403 modeli 2 farklı versiyon ile sunuluyordu. Yüksek tip O403 SHD ve alçak tip O403 RHD. Bu ayrım O403 modeli yerine gelen Travego modeli ile kalktı ve 2 farklı versiyon da farklı adlar ile anılmaya başlandı. SHD yani yüksek tip Travego ve RHD yani alçak tip de Touismo adını aldı. Ancak 403 modelinde esas olarak sadece yükseklik farklı ile bu ayrım yapılırken, donanım ve özellikler hemen hemen aynıydı.

Günümüzde bu 2 versiyonun yerini alan Mercedes Tourismo ve Travego’da ise bu fark çok daha belirgin bir şekilde ortaya çıktı. Sadece yükseklik olarak değil ayrıca donanım, tasarım ve motor özellikleri olarak da önemli farklar ortaya çıktı. Bu durum biraz da ülkemizde Aksaray’da üretim yapan Mercedes Otobüs departmanının önemli br kararıydı. 2 modelin arasında bu tip bir ayrım yapılması sayesinde daha ekonomik özelliklere sahip bir otobüs piyasaya kabul ettirilebildi diyebiliriz.

Videomuza konuk olan Mercedes Tourismo otobüsümüz ise 2020 model ve sadece 6.500km’de. Normal bir otomobilde bu model yılında bu km değeri normal sayılabilir ancak bir otobüste daha 6 aylık araçlar 200.000km’yi görmüş olabiliyor. Tabi bu aracın bu kadar düşük km değerinde kalması ve yeni kokusunun daha buram buram üzerinde olmasının da nedeni 4-5 aydır uğraşmak zorunda kaldığımız pandemi koşulları. Aracı 0km olarak satın alan Erzurum’un incisi Esadaş firması, şehirlerarası seyahat yasakları nedeniyle bu dönemde aracı çalıştıramamış. Bu nedenle de araç, 6500km gibi çok düşük bir km değerinde kalmış.

Testimiz sırasında hem Mercedes Tourismo modelinin firmalar için neden bu kadar cazip olduğunu Kerem Kaptan ile konuşacağız, hem de farklı yapıdaki bir otobüsün özelliklerini deneyimlemiş olacağız. Üstelik de sıfır kokusu üzerine olarak. Umarız videomuzu beğenirsiniz. İyi seyirler.