Yeni Kasa – Eski Kasa Skoda Superb Karşılaştırması

Mevcut kasası 2008 yılında tanıtıldığında özellikle arka koltuk diz mesafesinin genişliği ile sükse yapan eski kasa Superb, şıklığı ve sportif görünümü ile yeni kasa Superb’e karşı.


Daha fazla Yeni Skoda Superb fotoğrafı için tıklayınız

Motorlar: Yeni VW Passat‘da kullanılan motorların ve şanzumanların yeni Superb modelinde de aynen kullanılması planlanıyor. Türkiye’de satılması muhtemel olan motorlar 1400cc turbo-benzinli 125 hp ve 150 hp motorlar ile 1600cc turbo-dizel 120 hp ve 2000cc turbo-dizel 150hp motorlar olacak. Bu motorların tümü 6 ileri manuel ve 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzumanlar ile kombine edilebilecek.
Ön Görünüm: Artık piyasaya yeni çıkan birçok modelde görmeye alıştığımız keskin ve köşeli hatlar Superb modelinde de karşımıza çıkıyor. Eski kasaya göre aracın önü çok daha sportif ve şık görünüyor. Ön farlar içerisindeki led farlar da artık çizgi şeklinde tasarlanmış. Ayrıca aynaların tasarımı da tamamen yenilenmiş.
Yan Görünüm: Superb Yandan artık daha basık ve sportif görünüyor. Ayrıca ön farlardan başlayıp arka stoplara kadar kesintisiz devam eden ütü izi artık çok daha belirgin olarak görünüyor. Özellikle ön çamurluktan B sütununa kadar olan kısımda ciddi bir Audi etkisi hissediliyor. Eski kasada dik açı ile tasarlanan C sütununun kapıya bağlandığı kısım yeni kasada dar açılı olarak tasarlanmış ve bu sayede oldukça dikkat çekici olmuş.
Arka Görünüm: Eski kasadaki özgünlük biraz kaybedilmiş ve görünüm VW Jetta’ya oldukça benzemiş. Arka cam ise oldukça büyümüş ve artık çok daha yatık bir hal almış. Bu sayede sportif ve modern bir görünüm yakalanmış. Dev bagaj hacmi daha da büyütülerek 595lt’den 625lt’ye çıkarılmış. Ancak bu değişiklik nedeniyle baş mesafesinde kayıplar olmuş olabilir. 
Kokpit: Kokpitteki tüm kumandaların yeri aynı kalmasına rağmen görünüm tamamen değişmiş. Orta konsol eski kasada düz şekilde vites bölümü ile birleşirken yeni kasada üçgen tercih edilmiş. Bu sayede geleneksel ve modern görünüm bir arada yakalanmış.  

Sonuç: Yeni kasa Superb VW grubu otomobillerinden (VW, Audi, Seat) birçok ortak tasarım detayı almış olmasına rağmen kendine özgü bir model olarak karşımıza çıkıyor. Eski kasa ile sadece ön panjurları birbirine benziyor. Umarız bu sportif ve modern tasarım elde edilirken bir önceki kasadaki geniş ölçülerden fedakarlık edilmemiştir. Superb’i popüler bir otomobil yapan da adeta bir üst sınıfa ait olan bu geniş ölçüler olmuştu. 
Facebook Comments