Karşınızda Yeni VW Tiguan

Orta boy Crossover sınıfının liderlerinden VW Tiguan yenilendi. Yakın zamanda fotoğraf çekimleri sırasında arka ve yan görünümü görüntülenen yeni Tiguan büyük ilgi görmüştü. Artık üzerindeki örtü tamamen kalktı ve sınıfını tekrar sallamaya aday olduğu rahatlıkla söylenebilir. Diğer VW modelleri ile oldukça fazla benzerliği bulunsa da gerçekten de çok sportif ve modern bir model ortaya çıkmış diyebiliriz. Daha önce tanıtılan VW’in önümüzdeki 10 yıl içindeki tasarımlarını temsil edecek olan VW Cross Coupe GTE Concept ile de bir çok ortak tasarım detayı bulunuyor.

Tasarımın tamamen değişmesinin yanında boyutlarındaki büyüme de dikkatlerden kaçmıyor. Bir önceki modele göre 60mm uzayan, 30mm genişleyen yeni Tiguan’ın yüksekliği ise 33mm azalmış. İz açıklığının 77 mm artması ile de zaten geniş olan arka diz mesafesi daha da genişlemiş. Ayrıca bagaj hacmi de 50 litrelik artışla 520lt’ye yükselmiş. Tüm bu büyümeye rağmen toplam ağırlık 50kg azaltılabilmiş.
İç görünüm ve kokpit ise VW’nin MPV sınıfı temsilcilerinden VW Touran ile büyük benzerlik gösteriyor. Fonksiyonelliğin önde tutulduğu tipik bir VW kokpiti ile karşılaşsak da görünüm premium rakiplerini aratmıyor. Malzeme kalitesindeki artışın da etkisi ile BMW X1, Mercedes GLA ve  Audi Q3 gibi premium modellere ciddi bir rakip haline geleceğini söyleyebiliriz.
Kullanılacak motor ve şanzumanlar ise diğer tüm VW ailesinde kullanılacak motorlar ile benzer olacak. Yakın zamanda güçleri ve verimlilikleri değişen motorlar VW Tiguan’da kullanılacak. 1.4 litre ve 2.0 litre TSI motorların güçleri 125ps, 150ps, 180ps ve 220ps olacakken 1.6 litre ve 2.0 litre TDI motorların güçleri 115ps, 150ps, 190ps ve 240ps olacak. Motor hacmine ve gücüne bağlı olarak 6 ileri manuel, 6 ileri DSG ve 7 ileri DSG otomatik şanzumanlar tercih edilebilecek.

Yeni VW Tiguan 15 Eylül 2015’de başlayacak Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak. Ülkemize ise 2015 sonunda gelmesi öngörülebilir. Fiyatlarının ise mevcut Tiguan’a göre az bir miktar artması beklenebilir.

Facebook Comments