Lada Vesta Rusya’da satışa çıkıyor

Lada’nın dirilişinde önemli pay sahibi olacak olan kompakt sedan modeli Vesta’nın Rusya’da satışına 25 Kasım’da başlanıyor. Yaklaşık 23.000TL Rusya başlangıç fiyatına sahip olacak olan model Rusya’dan sonra Avrupa’da da satışa sunulacak. Basit, kullanışlı ve herkesin alabileceği ucuz bir model olmasına gayret edilen, görünüm ve motor özellikleri olarak hiç bir sürpriz barındırmayan Vesta’nın platformu  Renult ve Nissan ortaklığı tarafından gerçekleştirildi.

Donmayan kapı kolları ve içeriye kar girmesini engelleyen kapı tasarımı tarzındaki soğuk iklim özellikleri ise gerçekten de dikkat çekici. Bu özellikler bize gayet basit, kaba ancak oldukça kullanışlı bir tüfek olan ancak çamurdan çıkartılsa bile çalışabilen Rus Kalaşnikof AK-47 tüfeğini hatırlatıyor. Aslında Ruslar bir çok ürünlerinde bu tasarım anlayışı ile çalışıyorlar.

4410mm uzunluğa, 164mm genişliğe ve 1497mm yüksekliğe sahip olan Vesta, 1.6 lt hacminde 16 valf 106hp güce sahip olacak ve 5 ileri otomatikleştirilmiş şanzuman ile, 1.6lt 8 valfli 87hp gücünde motor ise 5 ileri manuel şanzuman ile alınabilecek. Serinin en güçlü motoru Nissan kaynaklı 1.6 litre 115hp güce sahip motor olacak ve 5 ileri manuel şanzuman ile alınabilecek.
Ülkemize gelip gelmeyeceği henüz belli olmasa da uygun fiyat politikasıyla önemli satış rakamlarını yakalayabilme potansiyeli bulunan modelin motor teknolojisi de LPG ile çalışmaya oldukça müsait görünüyor. Bu da ucuz fiyatla beraber onu tercih edilebilir ekonomik bir model yapacaktır.

Facebook Comments