Yeni Honda Civic Tanıtıldı

Kompakt sınıfın global anlamda en önemli modellerinden olan Honda Civic yenilendi. 10. jenerasyonu ile karşımıza çıkan ve 1972 yılından beri 20 milyon adede yakın üretilen  ve adını en çok üretilen 5 otomobil markası arasına yazdıran Honda Civic yeni nesli ile bu başarıyı daha da ileriye taşıyacak gibi görünüyor. 

Yerini aldığı modele göre neredeyse hiç bir ortak noktası bulunmayan yeni Civic’deki büyüme gözden kaçmıyor. Aracın ön tasarımı yakın zaman önce tanıtılan abisi Honda Accord ile neredeyse aynı görünüyor. Aracın arka tasarımı ise ön tasarıma göre çok daha modern ve kendine özgü görünüyor. Genişliğinin 50mm ve dingil mesafesinin de 30mm civarında artması ile aracın içinde hissedilir bir büyüme gerçekleşmiş. Arka koltuklarda oturanlar için diz mesafesinin 50mm civarında artmış olması ise büyük bir yenilik sayılabilir. Ayrıca bagaj hacminde de 73 litre yükselme gerçekleşmiş. 
Yeni Honda Civic’in şasi ve süspansiyonları ise tamamen yeniden tasarlandı ve burulma direncinin %25 arttı. Sportif ve konforlu sürüş özellikleri gözetilerek yapılan bu yenilikler ile sürüş özelliklerinin oldukça eğlenceli olacağı iddia ediliyor.
Japon markalarının küçük hacimli turbo benzinli ve turbo-dizel motorlara ısınması ile Honda’da bu trende katıldı. Daha önceden makyajlı Honda CR-V‘de sınıfının en güçlü motorlarından birisi olan 1.6 turbo-dizel 160ps gücünde motor ve 9 ileri ZF otomatik şanzuman kullanılmaya başlanmıştı. Bu kombinasyon yeni Honda Civic’de henüz duyurulmadı ancak büyük bir ihtimalle farklı bir versiyonun kullanılacağını düşünüyoruz.
Diğer taraftan 1.5 litre turbo-benzinli 173ps gücündeki motor Honda için bir ilk. Kuzey Amerika dahil tüm dünyada satılacak olan bu motor seçeneği performans ve düşük yakıt tüketimini bir araya getirecek. 100km’de ortalama 6.5 litre tüketeceği belirtilirken standart olarak CVT otomatik şanzuman ile satılması planlanıyor.

Facebook Comments