Yerden Yükseltilmiş Hyundai i20 Active Türkiye’de Üretilecek

Türkiye’de üretilmekte olan Hyundai i20 Hatchback ve Coupe modellerine kardeş geliyor. Yerden 20mm yükseltilerek i20 Active adını alan model daha önce Hindistan’da tanıtılmıştı fakat Türkiye’de satılıp satılmayacağı belli değildi. Ancak sürpriz bir şekilde hem Türkiye’de satılacağı hem de ülkemizde Hyundai-Assan fabrikasında üretileceği belli oldu. Büyük ihtimalle Avrupa’ya ihracatı da Türkiye’den gerçekleşecektir.


Hyundai i20 modelinden farklı olarak görünümü kuvvetlendiren plastik gövde parçalarının eklenmesiyle model maceracı bir crossover görünümüne sahip olmuş. Elden geçirilen süspansiyon sayesinde araç yerden 20 mm yükselmiş ve bu da görünüme katkıda bulunuyor. Tamamen farklı tasarlanan ön ve arka tampon , tavan rayları, plastik çamurluklar, 16 inch çapında jantlar ve 1955/55 16 lastikler de sportif ve güçlü görünümü pekiştiriyor. 
Kokpit ise i20 modeline göre her hangi bir farklılık içermiyor. Hindistan versiyonundaki çift renk kokpit seçeneğinin Türkiye’de satılıp satılmayacağı henüz belli değil. 
Motor seçenekleri henüz tam olarak belli değil ancak halen i20 ve i20 coupe modellerinde bulunan 1.2 litre ve 1.4 litre atmosferik benzinli motorlar kullanılabilir. Ayrıca Hyunda’nin uzun zamandır üzerinde çalıştığı 1.0 litre 3 silindirli turbo-benzinli 99ps ve 118ps motorların Active modeli de dahil tüm i20 modellerinde kullanılması planlanıyor. Otomatik şanzuman kullanılıp kullanılmayacağı ise belli değil ancak kullanılması durumunda iyi şatış rakamları yakalayabilecek potansiyel bulunuyor.

i20 Active Eylül 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak ve 2016 başından itibaren ülkemizde de satılmaya başlanacak.

Facebook Comments