Honda Pikap Türkiye’ye gelir mi?

Honda’nın sadece Kuzey Amerika pazarı için geliştirdiği ve 2005-2014 yılları arasında piyasada olan Ridgeline adında bir pikap modeli zaten vardı. Ancak bu model oldukça fonksiyonel bir kullanıma sahip olmasına rağmen görünümü itibariyle Amerikan ve Japon rakipleri ile baş edemiyordu. Klasik ve köşeli bir ön görünüme sahipti ve C sütunu geniş bir açı ile arkaya doğru eğimliydi. Bu nedenle genel görünümü ciddi anlamda bozuluyordu.

Bu konuda oldukça eleştiri alan Honda yeni tasarladığı modelde bu detaydan vazgeçmiş gibi görünüyor. Gizli testlerde yakalanan modelin arka camı hafif bir şekilde içeride olsa da artık dik bir C sütunu sayesinde araç gerçek bir pikap görüntüsüne kavuşmuş. Ayrıca aracın dik ön panjur tasarımı da artık eğimli ve makyajlı Honda CR-V tarzında bir ön görünümün bizi beklediği söylenebilir.
Ülkemizde ise pikaplar kullanışlı olmaları ve satın alırken vergi avantajları ile ayrıca yeni çıkan modellerin gerek görünüm gerekse de kullanım olarak artık SUV modellere benzemesi sayesinde günden güne daha fazla kişi tarafından tercih ediliyor. Neredeyse her markanın bir pikap modelinin 2-3 sene içerisinde ülkemizde satılacağını da var sayarsak Honda Türkiye’de mutlaka bu konu ile ilgili mutlaka bir hazırlık yapacaktır. 
Yeni Honda CR-V‘de kullanılmaya başlanan 1.6 turbo-dizel 160ps güce sahip motor aslında bir çok ihtimal için kapıyı aralar gibi görünüyor. Pikap modellerinde de down-sizing yani düşük hacim-büyük turbo modasının başlaması sayesinde bu motorun ülkemizde satılma ihtimali bulunan Honda Pikap’a entegre edilmesi ve yine Honda-CRV‘de kullanılan 9 ileri otomatik şanzuman ile kombine edilmesi sayesinde pikap modeli özellikle Honda hayranlarının ciddi şekilde dikkati çekilecektir.
Umarız Honda yeni pikap modelini global bir satış düşüncesi ile tasarlıyordur ve ülkemizde de satışa sunar. Modelin 2016’da Kuzey Amerika’da 2017 yılında ise ülkemizde olması beklenebilir.

  

Facebook Comments