Yeni Opel Insignia yerine Buick LaCrosse seçer miydiniz?

Gördüğünüz model bir Buick LaCrosse ve Buick markası Opel’in de bünyesinde bulunduğu Amerikan GM (General Motors) grubunda yer alıyor. Sonuç olarak her iki markanın dizayn dili de birbiri ile aynı. Opel tasarım ekibi Buick markasına da destek veriyor ve genelde Buick Opel’in tasarım dilini kullanarak modeller çıkarıyor. Ayrıca Opel’in bir çok modelinin Kuzey Amerika’da Buick markası adı altında satıldığını hatırlatmakta fayda var. Örneğin Opel Insignia – Buick Regal, Opel Astra – Buick Verano, Opel Cascada – Buick Cascada ve Opel Mokka – Buick Encore adı altında ve Kuzey Amerika pazarına uygun farklı tasarımlar detayları ile satılıyor.

Mevcut LaCrosse modeli 5004mm uzunluğa, 1857mm genişliğe, 1504mm yüksekliğe ve 2837mm iz genişliğine sahip. Opel Insignia ise 4830mm uzunluğa, 1856mm genişliğe, 1498mm yüksekliğe ve 2737mm iz genişliğine sahip. LaCrosse modeli Insignia’ya göre 174mm daha uzun ve iz genişliği de 100mm daha fazla. Genişlik ve yükseklik ise neredeyse aynı. Bu da bize iki modelin arka oturma sırasının diz mesafesi hariç birbiri ile oldukça yakın ölçülere sahip olduğunu gösteriyor. Aşağıda bulunan resimde üstte Buick LaCrosse altta ise Opel Insignia tasarımı mevcuttur.
La Crosse modeli tasarımında bir çok Insignia detayını barındırıyor. Özellikle ön ve arka tasarımda bir çok ortak nokta bulunuyor. Mevcut Insignia ile yeni LaCrosse kokpiti benzemese de yeni tanıtılan Opel Astra‘nın kokpit tasarımı ile Buick LaCrosse kokpiti birbiri ile oldukça benziyor. Bu da yeni Insignia’nın LaCrosse ile oldukça benzer bir kokpite sahip olabileceğini gösteriyor. Aşağıda bulunan resimde üstte Buick LaCrosse altta ise yeni Opel Astra kokpiti mevcuttur.
Yazımızın konu ise yeni tanıtılan Buick LaCrosse modelinin Türkiye’de Insignia yerine satılsa başarılı olup olamayacağı. Sonuç olarak Buick hem Insignia klonu Regal’i hem de LaCrosse modelini farklı sınıflardaki modeller olarak satışa sunuyor. İki model arasında A.B.D’de 4000 dolar yani yaklaşık 12.000TL fark bulunuyor. Bu fiyat farkı ve mevcut Insignia fiyatı eklenirse VW Passat seviyesinin biraz üzerine çıkabilir ancak BMW 3 Serisi ve Mercedes C Sınıfı’nın altında kalabilirdi. Ancak büyüklüğü ile BMW 5 Serisi ve Mercedes E Sınıfı’na bile rakip olabilirdi. LaCrosse modeli Kuzey Amerika’da esas olarak bu modellere rakip olarak bulunuyor. Ayrıca yeni Skoda Superb ile oldukça benzer ölçülere sahip ancak Superb bu modeller arasında en ucuz olan model olarak öne çıkıyor.

Sonuç olarak 2008 yılında tanıtılan Opel Insignia önümüzdeki yıl yani 2016 yılında yenilenecek ve tasarımının nasıl olacağı oldukça merak ediliyor. Bazı gizli çekimler ve photoshop çizimleri olsa da tam bir tasarım halen net değil. Ancak yeni tanıtılan La Crosse modeli yeni Insignia hakkında ciddi anlamda ip uçları verebilir. Ayrıca ülkemizde Buick LaCrosse modeli Opel Insignia yerine satılsaydı kuşkusuz başarılı olurdu ve özellikle çocuklu aileler tarafından ve makam otomobili olarak tercih edilebilirdi. Ancak Buick LaCrosse Avrupa pazarı da düşünülerek tasarlandı ve Opel büyük bir ihtimalle her iki modeli de Avrupa’ya uygun motorlarla ayrı ayrı satışa sunabilir.

Facebook Comments