Genesis markası en üst sınıftan başlangıç yaptı

1990’lı yıllarda Hyundai Türkiye’ye giriş yaptığında ucuzluğu ile öne çıkmış ancak kalite olarak kullanıcıları tatmin etmemişti. Markanın global çaptaki ilk açılım modellerinden birisi olan bu vasat modelin üzerinden 25 yıl geçti. Hyundai artık dünyanın önemli otomobil üreticisi ve markalarından biri haline geldi ve başlıca ünlü markalara ciddi rakip modeller çıkararak rekabete dahil oldu. 

Hyundai’ye bu başarı yetmemiş olacak ki şimdi de yeni bir lüks marka olan Genesis ismini piyasaya sürdü. Hem de çıtanın en yüksek seviyesi olan ve Alman BMW 7 Serisi, Mercedes S Sınıfı ve Audi A8’in sözünün geçtiği lüks sınıfa giriş yaparak bu işi gerçekleştirdi. Özellikle Kuzey Amerika ve Uzak Doğu pazarını düşünerek yapılan bu hamlenin başarıya ulaşıp ulaşmayacağı konusunda bir şey söylemek oldukça zor ancak Hyundai’nin bu güne kadar kafasına koyduğu her şeyi gerçekleştirdiğini de görmekte fayda var.
Diğer taraftan bu denemeyi Toyota Lexus ile, Nissan Infiniti ile ve Honda da Acura ile denedi ve oldukça da başarılı sonuçlar aldılar. Özellikle Lexus markası Kuzey Amerika’da bazı kullanıcılar tarafından premium Alman markalardan daha üstün görülüyor. Sonuç olarak Hyundai’nin de bu yolda başarılı olmaması için her hangi bir neden bulunmuyor. Bize göre Hyundai Genesis markası ile girdiği bu engebeli ve zor yoldan başarı ile çıkacaktır.
Tanıtılan modelin ismi ise G90 olarak seçildi ancak Güney Kore’de EQ900 ismi ile satılacak. Hyundai Equus modelinin yerine gelen G90 modelinin görünümünde kendine özgü detaylar bulunsa da bazı detayların Mercedes S Sınıfı’na oldukça benzediğini belirtmekte de fayda var. Ancak genel görünüm itibariyle sınıfına yakışan bir model olmuş ve en azından fotoğrafları incelerken bile lüksü hissedebiliyorsunuz.
Kabinde deri ve ahşap birlikteliği sayesinde oldukça lüks bir ortam yaratılmış ve tüm koltuklar elektrikli olarak ayarlanabiliyor. Kokpitte bulunan 12.3inch ve arka koltuklar için sunulan 9.2 inch ebadındaki bilgi ve eğlence ekranları ise oldukça dikkat çekici. Ayrıca akıllı telefonlar için sunulacak olan kablosuz şarj özelliği, ses izolasyonu sağlayan çift camlar ve üçlü kapı contaları aracın üzerinde ne kadar detaylı bir çalışma yapıldığını gösteriyor.
Modelde başlangıç olarak 3 farklı hacimde motor ve 8 ileri otomatik şanzıman kullanılacak.
  • 3.8 litre V6 silindir atmosferik benzinli 311ps güç 396nm tork
  • 3.3 litre V6 silindir twin-turbo benzinli 365ps güç 509nm tork (0-100km 6,2sn)
  • 5.0 litre V8 silindir atmosferik benzinli 425ps güç 519nm tork (0-100km 5,sn)
Standart olarak arkadan çekiş sistemine sahip olacak modellerde 4×4 çekiş sistemi ve adaptif süspansiyon sistemi opsiyon listesinde bulunuyor. 
Modelin ülkemize gelmesi ise en düşüğü 3.3 litre sahip motorlar nedeniyle gerçekten de zor görünüyor. Hyundai Genesis G90 modelini rakiplerinin yarı fiyatına satışa sunsa bile ülkemizde 2.0 litre motor ile sunulmaya başlanan BMW 7 Serisi ve 2.1 litre motor ile sunulan Mercedes S Sınıfı’ndan hacim bazlı vergilendirme nedeniyle daha yüksek bir fiyat etiketiyle satışa çıkabilir. Ancak 2.0 litre motor hacmi ile gelmesi durumunda bir alt sınıfta bulunan BMW 5 Serisi, Mercedes E Sınıfı ve Audi A6 müşterilerini cezbetme ihtimali bulunuyor. 
Hyundai ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Rakipleri

  • Mercedes S Sınıfı, BMW 7 Serisi, Audi A8, Lexus LS

Facebook Comments