Honda Pikap’ın altında Honda Pilot mu saklı?

Honda geçmiş yıllarda Kuzey Amerika pazarı için pikap modeli olan Ridgeline’ı piyasaya sürmüş ancak pek de benimsenmeyen sıra dışı tasarımı ve başarılı rakipleri nedeniyle sonucu alamamıştı. Ardından da aracın üretimine son vermişti. Ancak yakın bir zamanda 2016 yılı için satışa sunacağı ve tamamen yeniden tasarlanan yeni pikap modeli gizli testte yakalanmıştı. 


Honda ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Şimdi ise modelin 2016 Ocak ayında yapılacak olan Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılacağı açıklandı ve aracın arka tasarımının net bir görüntüsü de yayınlandı. Diğer Amerikan rakiplerine benzer şekilde geleneksel bir tasarıma kavuşan yeni Honda Ridgeline modeli artık bu sınıfta ciddi anlamda iddialı olacak gibi görünüyor. Arka kapak tasarımı, stop grubu ve tampon tasarımına gösterilen özenden ticari veya arazi aracından çok hem günlük kullanım hem de iş için kullanılabilecek bir araç hedeflenmiş gibi görünüyor.

Bu tasarım dilini en son VW Amarok‘da görmüştük ve araç bu sayede oldukça başarılı oldu. Bir çok insan modeli hem oturaklı görüntüsü hem de bir pikaba göre rafine olan günlük kullanım özellikleri nedeniyle tercih ediyor. Honda’da bu yolu benimsemiş gibi görünüyor.

Diğer taraftan aracın ön görünümü ve kokpiti ile ilgili olarak çok sınırlı bilgiler olsada Honda’nın yine Kuzey Amerika pazarı için yenilenen tasarımı ile satışa sunduğu Pilot modeli ile büyük benzerlikler bulunuyor. Her ne kadar pikap modelinin kamuflajlı görüntüleri üzerinden yola çıksakta bu gizleme operasyonu oldukça benzer tasarımı saklayamıyor.
Ön Görünüm
Honda’nın Audi Q7, BMW X5, Volvo XC90 ve Mercedes GLE gibi modellere rakip olarak çıkardığı Pilot modeli sağ karede görünüyor. Far grubu tasarımı, ön panjurun çizgileri, motor kaputu hatları ve yan aynalar neredeyse aynı parçalar kullanılarak üretilmiş gibi görünüyor. Sadece tampon tasarımı farklı diyebiliriz. Sis farları ve hava yarıklarının farklı olduğu bir tampon pikap modelinde bulunacak gibi görünüyor. Ancak genel hatlarıyla Pilot modeline bakınca Ridgeline modelini hayal edebiliriz.

Yan Görünüm
Her iki aracın da profil tasarımları aracın ön tamponundan B sütununa kadar neredeyse aynı. Ön panjur, far grubu ve A sütununun eğimi birebir aynı görünüyor. Diğer taraftan tek farklılık ön tampon tasarımının farklılığı nedeniyle bu görünümün yana yansımasından kaynaklanıyor. B sütunundan sonra ise iki aracın farklı tip kasa ve amaca sahip olması nedeniyle tasarım değişiyor. Pikap modeli yük taşıma amacında da olması nedeniyle daha uzun ve aks aralığı da daha fazla.
Kokpit
Pikap modelinde bulunan kokpit için elimizde bulunan fotoğraf oldukça kötü ve sınırlı olsada direksiyon, orta konsolda bulunan ekran, havalandırma üfleçleri ve trimlerin bire bir aynı olduğu açıkça anlaşılıyor. Ancak malzeme kalitesi, detaylara verilen özen ve işçilik kalitesi Pilot modelinde olduğu kadar iyi olmayabilir. Bu hem pikap modellerinin maliyetlerini düşürmek hem de tozlu ortamlarda kullanıldıkları için temizleme kolaylığı amacıyla yapılan bir uygulama. 
Motorlar
Honda pilot Kuzey Amerika’da 3.5 litre V6 silindir atmosferik benzinli 280hp güç ve 355nm torka sahip bir motorla satılıyor. Bu motorun aynen Ridgeline modeli ile de sunulacağı düşünülüyor. Bu motor ile 6 ileri otomatik standart olarak sunulurken 9 ileri otomatik şanzıman opsiyon listesinde bulunuyor. 4×2 çekiş sistemi standart iken 4×4 çekiş sistemi isteğe bağlı olarak alınabiliyor. 
Diğer taraftan bu motor Türkiye pazarı için uygun görünmüyor. Honda’nın pikap modelini ülkemizde satıp satmayacağı henüz belli değil ancak satılması durumunda pazarı alt üst etme potansiyeli de bulunuyor. Honda CR-V modelinde bulunan 1.6 litre turbo-dizel 160ps güç ve 350nm tork üreten motor ve 9 ileri otomatik şanzıman birlikteliği Honda Ridgeline modeline oldukça yakışabilir. Sonuçta 1.6 litre turbo-dizel motorun ürettiği 350nm tork değeri 3.5 V6 atmosferik-benzinli motorun ürettiği 355nm ile hemen hemen aynı.
Bir çok kişi 1.6 lt motor böyle bir kasayı kaldırmaz diye düşünebilir. Ancak üretilen güç ve tork değerleri 2 tonluk bir kasa dahi olsa ortalama performans sağlayabilir. Bu motorun kullanıldığı Honda CR-V modelinin 1728kg ağırlığa sahip olduğunu hatırlatmakta da fayda var. Mercedes’in Renault üretimi 1.6 litre turbo-dizel ünitelerini (114ps-270nm -136ps-330nm) yeni Vito modelinde kullandığını unutmayalım. Daha güçsüz motorlar kullanılmasına rağmen Vito modeli de yaklaşık olarak 2 ton ağırlığa sahip. 
Sonuç 

1.6lt 160ps güce sahip motor – 9 ileri otomatik şanzıman 2 tonluk Honda Ridgeline modeline oldukça yakışır. Ticari olarak ülkemize giriş yapacağı için de oldukça düşük bir vergi dilimi sayesinde çok uygun bir fiyata sahip olabilir. 4×2 modeli-otomatik 90.000TL civarında bir fiyata sahip olabilecekken 4×4-otomatik modeli 100.000TL gibi bir fiyatla satılabilir. Sınıf ortalamalarında olan bu fiyatlar böyle bir araç için kelepir sayılabilir. Ayrıca görünümünün de Honda Pilot ile oldukça benzer olacağı anlaşılıyor. Bu tasarım ve bu motor birlikteliği ülkemizde pikap, crossover ve SUV sınıfında taşları yerinden oynatabilir.

Facebook Comments