Honda’nın pikap modeli Ridgeline tanıtıldı

Dünyanın en büyük pikap pazarı konumundaki A.B.D’de gün geçmiyor ki yeni bir model tanıtılmasın. Daha önce kamuflajlı test fotoğrafları yayınlanan Honda’nın pikap modeli Ridgeline 2016 Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Daha önce kamuflajlı fotoğraflardan yola çıkarak yaptığımız analizlerde modelin Honda’nın büyük boy SUV modeli Pilot ile olan benzerliğine dikkat çekmiştik. Daha önceki yıllarda da Honda’nın aynı isimle bir pikap modeli vardı ancak tasarımı nedeniyle çok da fazla beğenilmiyordu. Bu sefer Honda tasarım işini de çözmüş gibi görünüyor.


Honda Pilot’un altında Honda pikap mı saklı?

Tanıtım ardından görüldü ki Honda fazla zahmete girmemiş ve Honda Pilot modelini baz alarak oldukça şık ve heybetli bir pikap modeli çıkarmayı başarmış ve çok da iyi yapmış. Aslında bu model esas olarak sert arazi koşulları ve çok ağır yük taşımak için tasarlanmış konforsuz ve sert pikap modelleri gibi görünmüyor ve SUV modellerde eksik olan ağır yük ve çok geniş taşıma alanı ihtiyacına yönelik olarak tasarlanmış hissi uyandırıyor. Yani aslında Ridgeline için bir SUV-Pikap tanımını da yapabiliriz. Ülkemizde bu tanıma en yakın pikap modeli ise VW Amarok diyebiliriz. VW Amarok arazi için daha uygun görünse de Ridgeline ile benzer noktaları bulunduğu gibi boyutları da oldukça yakın.
Ridgeline modelinde diğer pikap modellerinde ender olarak bulunan veya bulunmayan oldukça kullanışlı detayların olduğunu da belirtmekte fayda var. Arka yük kapağının hem geleneksel şekilde hem de yere yatay şekilde açılabiliyor olması oldukça iyi bir fikir olarak görünüyor. Bu sayede kasanın üzerine çıkmadan dip kısımdaki yüklere daha rahat ulaşılabilir. Yük kabininin altında ise şaşırtıcı bir şekilde 540W RMS gücüne sahip bir ses sistemi yatıyor.
Yük taşıma kısmında bulunan kilitli bölme ise pikap kullanıcılarının ağzının suyunu akıtacak bir özellik olarak göze çarpıyor. Diğer pikap modellerinde yük bölmesinin altında bulunan tam boy stepne açıkta olması nedeniyle çalınma riski taşır fakat Ridgeline’da stepne ve kriko bu gizli bölme içerisine yerleştirilmiş.Böyle bir bölmenin başka hiçbir modelde olmadığını da hatırlatmak isteriz.
Diğer taraftan modelin yük taşıma kapasitesi ise 725kg ve bu değer sınıfına göre en az 250kg daha düşük denilebilir. Fotoğraflardan arka aksın amortisörlü süspansiyon sistemine sahip olduğu anlaşılıyor. Makas yani yaprak yay görünmüyor. Bu da yük taşımaktan çok konfora yönelik  olarak tasarlandığını gösteriyor.
Aracın kokpiti ise yine Honda Pilot modelinden aynen aktarılmış. Tek bir fark bulunuyor. O da Pilot modelinde vites kolu yerine dönen bir düğme bulunuyorken Ridgeline modeline geleneksel bir vites kolu tercih edilmiş. Bu detay haricinde kullanılan malzemeler bile aynı kalitede kullanılmış. Pikap modellerinde tozlu ve çamurlu koşullarda kullanım düşünülerek kabinin genelinde sert plastikten malzemeler tercih edilirken Ridgeline’da oldukça lüks ve kaliteli malzemeler tercih edilmiş gibi görünüyor. Bütün bu detaylar yan yana getirilirse Ridgeline modelinin aslında bir SUV alternatifi olarak tasarlandığını gösteriyor. Diğer taraftan pikapların ana vatanı A.B.D’de dünyanın genelinin aksine Pikap –  SUV ilişkisi bu şekilde yürüyor denilebilir.
Aracın ön kısmındaki genişlik ve ferahlık hissinin ise arka kısımda törpülendiğini görüyoruz. Fotoğraflardan anlaşıldığı kadarıyla diz mesafesi sınıf ortalamalarında görünüyor. Dik arka koltuk sırtlıkları tipik bir pikap problemidir ve her zaman karşımıza çıkar. Ridgeline’da da sırtlıklar dik görünüyor. Diğer taraftan şaft tünelinin olmadığını görüyoruz. Bu arkada oturanlar için büyük bir rahatlık. Ayrıca arka koltuklar katlanabiliyor. Bu özellik birçok pikap modelinde mevcut ancak Ridgeline modelinde zeminin düz ve çıkıntısız olması büyük bir yük alanı ortaya çıkarıyor.
Honda Ridgeline, A.B.D’de Honda Pilot’da bulunan 3.5 litre V6 silindirli atmosferik benzinli motor ve 6 ileri otomatik şanzıman ile satışa sunulacak. Başka bir motor seçeneğinden şimdilik bahsedilmiyor ancak modelin Avrupa’da satılma ihtimali doğarsa mutlaka düşük hacime sahip dizel motor seçenekler arasına girecektir. Bu motor 2.0 litrelik bir motor olabileceği gibi hayal gibi olsa da Honda CRV modelinde bulunan 1.6 litre turbo-dizel 160ps güç ve 350nm torka sahip motor da olabilir. Sonuçta 1.6 litre turbo-dizel motorun ürettiği 350nm tork değeri 3.5 V6 atmosferik-benzinli motorun ürettiği 355nm ile hemen hemen aynı.
Bir çok kişi 1.6 lt motor böyle bir kasayı kaldırmaz diye düşünebilir. Ancak üretilen güç ve tork değerleri 2 tonluk bir kasa dahi olsa ortalama performans sağlayabilir. Bu motorun kullanıldığı Honda CR-V modelinin 1728kg ağırlığa sahip olduğunu hatırlatmakta da fayda var. Mercedes’in Renault üretimi 1.6 litre turbo-dizel ünitelerini (114ps-270nm -136ps-330nm) yeni Vito modelinde kullandığını unutmayalım. Daha güçsüz motorlar kullanılmasına rağmen Vito modeli de yaklaşık olarak 2 ton ağırlığa sahip. Ayrıca diğer tüm pikap modellerinin hacmi daha yüksek olsa da benzer güç ve tork sunan motor alternatifleri de bulunuyor. Hem de 2 tona yaklaşan ağırlıklarına rağmen.

Örneğin;
VW Amarok – 2.0 litre turbo-dizel 140ps güç 340nm tork (çift turbo 180ps versiyonu da mevcut)
Mitsubishi L200 – 2.4 litre turbo-dizel 154ps güç – 380nm tork
Toyota Hilux – 2.4 litre turbo-dizel 150ps güç 400nm tork (2.8lt 177ps versiyonu da mevcut)

Honda ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Facebook Comments