Sollama aceleye gelmez

Videoda Slovakya’da sollamadan kaynaklanan bir kazayı izleyeceğiz. Kaza sonucunda maalesef 2 kişi hayatını kaybediyor. Can kaybını da özellikle belirtiyoruz ki bu tip sollamalar çok dikkat gerektirir ve her zaman tehlikelidir. Unutmayalım ki acele giden ecele gider. 

Bu hatalı sollama sonucu ölümlü kazanın olmasında ise 3 önemli neden yan yana gelmiş gibi görünüyor.

Karanlık hava

Karanlık hava yollardaki tüm sürprizleri gizler. Yolun kenarında duran bir araç veya traktörü görmek mümkün olmayabilir. Ayrıca karanlık ortamda sürüş ve hız algısında düşme meydana gelebilir. Karşıdan gelen araçların ışıkları mesafeyi algılamakta sıkıntı yaratabilir. Özellikle gözlük kullanan kişilerde bu problemler daha da fazladır. Bu nedenle gece araç kullanırken ve özellikle bu tip yollarda çok daha dikkatli olmak gerekir. 
Aşırı hız
Sürücü karşıdan gelen araçları viraj nedeniyle görmüyor olabilir. Sollamaya oldukça hızlı bir şekilde çıkıyor ve karşıdan gelen araçları görünce hızını daha da arttırıyor. Karşıdan gelen otomobil sürücüsü bu durumu anlıyor, hızını azaltıp aracını sağa doğru çekiyor. İlk anda sollamayı yapan sürücü bu sayede durumu kurtarsa da aşırı hızlı olduğu için aracını toplayamıyor ve panik direksiyon hareketleri ile aracın kontrolünü iyice kaybediyor ve tıra kafadan çarpıyor. Tam anlaşılmasa da yolun bir miktar ıslak olma ihtimali de bulunuyor. Buradaki tek teselli aracın karşıdan gelen otomobile çarpmaması olarak gösterilebilir. Aksi takdirde o araçtaki sürücü de hayatını kaybedebilirdi.
Tecrübesiz sürücü – Yetersiz araç
Sürücü tamamen ekonomik amaçlarla yapılmış bir araçla yüksek hız yaparak limitleri zorluyor. Bu tip araçların yol tutuşu, dar lastikler ve yüksekte ağırlık merkezi nedeniyle yüksek hızlarda manevra yapmaya uygun değildir. Ayrıca sollama sırasında özellikle videoda olduğu gibi büyük bir aracın yanından geçildikten sonra kuvvetli bir türbulans oluşur ve geçen aracı savurur. Bu tip yan alanı fazla, ağırlık merkezi yukarıda, kasası dar ve dar lastikli araçlar ise bu türbülansdan çok daha fazla etkilenir. Araç bir kere kontrolden çıkarsa da toplamak imkansızlaşır. Sürücünün altındaki aracı tanımadan bu şekilde hızlı gitmesi de büyük bir tecrübesizlik olarak gösterilebilir.

Facebook Comments