İki sürücü iki hata bir büyük kaza

Videoda sesinden ve gidişinden oldukça modifiyeli olduğu anlaşılan bir aracı ve yanındaki kız arkadaşına hava atmaya çalışan sürücüsünü izleyeceğiz. Görüntülerin Uzakdoğu’nun teknoloji üretim üslerinden olan Taiwan’da çekilmiş olduğunu da belirtmekte fayda var.

Bu Subaru’nun uçurumdan yuvarlanmasının 3 nedeni
Bu BMW’nin uçurumdan yuvarlanmasının 3 nedeni

Aracın ilk hareketinden itibaren sücürü oldukça sert hızlanmalar ve frenlerle ışıktan ışığa yola alıyor. Aracın hızlanması ve frenlemesi ise ne kadar iyi modifiye edilmiş olduğunu açıkça gösteriyor. Ayrıca en son ışıkta frenleme esnasında sürücünün kız arkadaşının kokpite doğru sert bir şekilde hareketi de bunun bir göstergesi durumunda.

Diğer taraftan sürücünün şehir içinde hız sınırı ve şerit ihlalleri ile dolu olan sürüş tarzını kabul etmek mümkün görünmüyor. Kendisini “Hızlı ve Öfkeli” film setinde sanan bu sürücü yanındaki kız arkadaşının da etkisi le hızlandıkça hızlanıyor. Hepimiz bu tip kullanımlar yapmışızdır ancak ne kadar yanlış ve insanların hayatını hiçe sayan bir tarz olduğunu izleyince daha iyi anlayabiliyoruz.

Bu sürücü çılgın mı? Usta mı?

Bu tip hızlı kullanımlara çevreye olan dikkat algımız azalır ve tepkiler iyice yavaşlar.  Karşımıza çıkan tehlikeli durumlara reaksiyon göstermekte gecikiriz ve bu nedenle kaza yapma ihtimalimiz de artar. Kısacası hızımız arttıkça görme açımız da daralır. Ayrıca diğer sürücüler de çok hızlı araçların hızın algılamakta zorluk çekerler ve olduğundan daha yavaş gittiğini düşünebilirler.

Videonun final kısmında ise durduğu son ışıkta yine soluksuz bir şekilde hızlanan sürücü, en sağ şeritte duran taksicinin yasak yerden dikkatsiz bir şekilde U çekmesini iyi algılayamıyor. Taksici de ya sürücüyü göremiyor ya da çok hızlı geldiği için hızını iyi algılayamıyor ve U dönüşü yapmak için yola sert bir çıkış yapıyor. Sonuç olarak her iki sürücünün de hatası yüzünden büyük bir kaza gerçekleşiyor. Umarız bu kazada hayatını kaybeden olmamıştır ancak taksicinin durumunun hiç iyi olduğunu sanmıyoruz.

BMW E46 M3’ün kaza yapmasına neden olan 5 hata

Facebook Comments