Bu aracın uçurumdan yuvarlanmasının 3 nedeni

İzleyeceğiniz videoda kendinden oldukça emin bir şekilde BMW E46 M3 marka aracını kullanan ancak önüne çıkan sert bir virajda hata sonucu uçurumdan aşağı yuvarlanan bir sürücüyü göreceğiz. Diğer taraftan sürücünün aracın kontrolünü kaybedip yuvarlanma esnasında bile aynı kalan tepkisiz yüz ifadesi oldukça dikkate değer görünüyor.

Bu sürücünün yaptığı kazaya ise aşağıdaki 3 etken tek başlarına veya hepsi beraber neden olmuş olabilir
  • Şarampole yuvarlandığı virajı bilmemesi sonucu böyle bir kaza gerçekleşmiş olabilir. Normal şartlarda sürüş yaptığı yolu iyi tanısaydı o bölgede sert ve tehlikeli bir viraj olduğunu bilir ve ona göre davranırdı. Tanınmayan bir yolda bu kadar kendinden emin ve hızlı bir sürüş yapılması sıklıkla bu tip kazalara sebep olur. 
  • Sürücü önünde giden diğer aracı sürekli takip ediyor gibi görünüyor. Hem yola hem de öndeki araca aynı anda konsantre olmak oldukça zor bir iştir. Kazanın gerçekleştiği viraja diğer araç fren yaparak giriyor ve daha sonra yoluna devam ediyor ancak virajın sonrası ve öndeki araç arkadaki sürücü için görüş açısı dışında kalıyor. Diğer aracın virajı iyi bir şekilde dönmüş olması önündeki araca fazlasıyla konsantre olan arkadaki sürücüyü etkilemiş ve gereksiz güven vermiş olabilir. Bu güven sonucu geç fren yapılmış gibi görünüyor.
  • Lastikler taşıtların yol ile tek temas noktasıdır. Düz gidişte iyi yada kötü lastik farkı çok anlaşılmayabilir ancak videodaki gibi sert virajlarda ve hızlı sürüşlerde lastikler sınırlarına kadar zorlanırlar. Lastiğin eski yada yeni olması, takıldığı araca uygun olup olmaması gibi etkenler nedeniyle sürücü ve araç ne kadar iyi olursa olsun böyle bir kaza meydana gelebilir. Ayrıca arkadan çekişli araçlarda tepkiler daha farklıdır ve ESP bu gibi durumlarda müdahele ederek aracı izinde tutmaya çalışır. ESP’nin kapatılması da bu tip durumlara neden olabilir.

Facebook Comments