Peugeot 2008 makyajlandı

Peugeot’un en küçük boy crossover modeli olan 2008 hafif ama etkili bir şekilde makyajlandı. İlk bakışta çok fazla anlaşılmayan bu değişiklikler aracın sınıfına ait olmayan görüntüsünü başarılı bir şekilde değiştirmiş ve model bu sefer ait olduğu yere ciddi şekilde yakışmış.

Değişikliklerin başında Peugeot’un son zamanlarda makyajlı modellerinde uyguladığı marka logosunu motor kaputundan ön panjura alınması işlemi dikkat çekiyor. Logonun yer değiştirmesiyle motor kaputu daha düz bir forma kavuşmuş. Ayrıca panjurun iç tasarımı da tamamen değiştirilmiş. Ön farların içinde kullanılan siyah tonlu yansıtıcılar da güçlü görünüşe katkıda bulunmuş. Tamponda ise her hangi bir değişiklik bulunmuyor.
Sağda makyajlı Peugeot 2008
Aracın yan tasarımı ise yeni kullanılmaya başlanan ve tekerlek çamurluklarını kaplayan siyah plastikler sayesinde artık çok daha güzel görünüyor. Ayrıca kapı altlarında kullanılan krom plakalardan da vazgeçilmiş ve onların yerine de siyah plastikler kullanılmaya başlanmış. Siyah renkli kaplamalar o kadar yerinde olmuş ki aracın genel görünümündeki dağınıklığı toplayarak genel bir bütünlük sağlamış. Özellikle 2008 GT Line modelinde krom yerine parlak siyah kaplamalar kullanılmış olması aracı bambaşka bir havaya sokuyor. Krom kaplama, doğru kullanıldığı zaman araca premium görüntüsü verebilen ancak yersiz ve fazla kullanılması durumunda da tasarımı tamamen bozabilen riskli bir tasarım malzemesidir. 
Sağda makyajlı Peugeot 2008
Aracın arka tasarımı ise en az değişikliği barındıran bölüm olarak dikkat çekiyor. Sadece arka stop grubunun iç tasarımında fark edilmesi zor bir ton değişikliği yapılmış gibi görünüyor. Tavan rayları da hafif değişikliğe uğrayan parçaların arasında yer alıyor. 
Sağda makyajlı Peugeot 2008
Aracın kokpitinde ise döşeme kaplamalarının ve dekoratif çıtaların rengi hariç önemli bir değişiklik bulunmuyor. Ayrıca bilgi-eğlence sistemi de geliştirilmiş ve artık Mirror-Link ve Apple Car Play özellikleri eklenmiş. Orta konsolda yer alan en önemli değişiklik ise aracın sürüş özelliklerini değiştiren ve markanın yeni uygulamaya başladığı i-Cockpit sisteminin bu modele entegre edilmiş olması. Bu sayede standart, kış ve kum gibi farklı yol koşullarına göre değişiklik yapılabiliyor. Ayrıca ESP sistemi de buradan kapatılabiliyor.  
Sağda makyajlı Peugeot 2008
Kullanılacak motorlarda, benzinli üniteler 1.2 litre hacme ve 3 silindire sahip iken 82ps güç ile başlayacak ve 5 farklı güç alternatifi ile sunulacak.  En ekonomik seçenek 100km’de 4.4 litre benzin tüketecek. En yüksek güç ise 130ps olarak açıklanıyor.

Dizel üniteler ise 1.6 litre hacme ve 4 silindire sahip iken en yüksek güç seçeneği 120ps olarak açıklanıyor. En ekonomik seçenek 100km’de 3.6 litre motorin tüketecek. Motor tipine bağlı olarak 5 ileri manuel, 5 ileri otomatik ve 6 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzımanlar sunulacak. Active City Brake ismindeki yeni sistem sayesinde ise şehir içinde yaşanabilecek çarpışmalara karşı araç kendini otomatik olarak frenleyebilecek. Peugeot ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Rakipleri

Facebook Comments