Aşırı hız ve dikkatsizliğin sonu

Aşağıdaki videoda iki şeritli bir yolda şeridini aniden sert bir şekilde değiştiren Ford Transit’in karşıdan gelen sedan arabaya şiddetli bir şekilde çarpmasını izleyeceğiz. Kazanın olmasında ise iki önemli neden bulunuyor. 

Bunlardan birincisi ve ana neden Ford Transit sürücüsünün böyle bir yolda aşırı hızla ve dikkatsiz bir şekilde araç kullanması olarak gösterilebilir. Büyük bir ihtimalle yüksek bir hızla gitmesine rağmen elinde telefon gibi bir şey ile uğraşıyor olabilir. Bu nedenle önünde güvenlik şeridine park etmiş araçları son anda görüyor ve çarpmamak için panikle sert bir şekilde direksiyonu kırıyor. Ancak sadece kenardaki araçlara konsantre olan sürücü karşı şeritten normal bir seyir hızıyla gelen arabaya dikkat edemiyor. Ayrıca kullandığı Ford Transit ani manevra yapmaya çok da müsait olmayan bir araç olduğu için şeritte fazlaca açılıyor ve karşıdan gelen araç ile kafa kafaya çarpışıyor.
Diğer taraftan yolun kenarına yani güvenlik şeridine park etmiş olan iki aracın da kazada dolaylı olarak kusurlu olduğunu düşünüyoruz. Belki mecburiyetten belki de umursamazlıktan yaptıkları bu eylem nedeniyle büyük bir kazanın meydana gelmesinde payları olabilir.
Görüntüler kazaları ile ünlü olan Rusya’da çekilmiş. Ancak ne yazık ki ülkemizde de bu tip kazalar sık bir şekilde gerçekleşiyor. Özellikle şehirler arası yollarda tarlalarına giden kişilerin bıraktığı bu araçlar veya düşük hızla seyreden traktörler sürücüler için büyük tehlike oluşturuyor. Bir anlık dikkatsizlik sonucu ise görüntülerdeki gibi bir kaza maalesef olabiliyor. Ayrıca güvenlik şeridinde durmak zorunda olan kişiler de bu tip durumlara karşı fazlaca dikkatli olmalı ve her an arkadan bir aracın çarpabileceğini düşünerek işlerini çabuk bir şekilde bitirerek oradan ayrılmalıdırlar. 

Facebook Comments