Audi Q2 tanıtıldı

VW Grubu uzun bir zamandır sub-compact crossover modeli üzerinde çalışıyordu ancak bu tip bir aracın grubun hangi markasında ilk olarak satışa sunulacağı tam olarak tahmin edilemiyordu. VW markası altında bu tip bir aracın satılmasının daha uygun olabileceği düşünülürken modelin Audi tarafından Q2 modeliyle tanıtılması ilginç oldu.

Diğer taraftan neden böyle bir hamle yapıldığını daha geniş bir çapta düşünürsek nedeni ortaya çıkıyor. Sub-crossover sınıfında birçok markanın modeli bulunuyor. Fransız, Japon ve Güney Koreli markaların neredeyse hepsinin bu sınıfta bir modeli bulunurken Alman Opel ve Ford markalarının da birer temsilcisi bulunuyor. Sonuç olarak VW grubu bu sınıfa ilk olarak VW markası ile girmiş olsaydı bahsettiğimiz markalar ile ciddi bir rekabete tutuşmuş olacaktı. Audi Q2 her ne kadar aynı sınıfta bulunsa da bir premium model ve daha yüksek fiyatlarla daha karlı bir şekilde satılabilir. Birçok kişi Q2 modelini diğer markaların modelleri ile karşılaştırmayabilir bile Ayrıca karşısında BMW ve Mercedes’ten bir rakip de bulunmuyor. Bu şekilde düşünüldüğü zaman VW Grubu akıllıca bir iş yapmış gibi görünüyor ancak grubun diğer markaları da Audi Q2 modelini mutlaka izleyecektir.
Audi Q2 tasarımının ise büyük bir sürpriz olduğunu söyleyebiliriz. Tüm Audi modelleri birbirlerine tıpatıp benzerken Q2 modeli ilginç bir şekilde oldukça farklı bir tasarım anlayışına sahip. Aracın dışında markanın diğer modelleri ile ön panjur hariç neredeyse hiçbir ortak nokta bulunmuyor. Bu yeni tasarım anlayışı Q2’yi ciddi görünümden uzaklaştırarak daha eğlenceli bir görünüme sahip olmasını sağlamış. 4.19mt uzunluğa, 1.79mt genişliğe ve 1.51mt yüksekliğe sahip olan araç bu boyutlarıyla Renault Captur’dan az bir miktar uzun ve genişken daha alçak bir yapıya sahip.
Modelin dış görünümündeki farklılıklar iç kısımda yerini Audi’nin kompakt modeli A3 ile neredeyse aynı olan kokpit tasarımına bırakıyor. Audı’nin yeni Q7 ve yeni A4 modellerinde sunmaya başladığı sanal göstergeler ise opsiyonel olarak sunulacak. Yüksek çözünürlüklü ekrana sahip MMI bilgi eğlence sistemi ise Android ve iOS bağlantı desteği sağlarken Wi-Fi desteği de sunacak.
Kullanılacak motorlarda ise herhangi bir sürpriz bulunmuyor. VW’in yeni üretemeye başladığı 1.0 litre 3 silindirli turbo-benzinli 116ps motor en düşük alternatifken 1.4 litre ve 2.0 litre turbo benzinli motorlarda seçenekler içerisinde bulunuyor. En güçlü benzinli motor seçeneği ise 190ps güce sahip. Ayrıca 1.6lt ve 2.0lt hacme sahip turbo-dizel motorlar 3 farklı güç seçeneği ile sunulacak. Tüm motorlarda 6 ileri manuel şanzıman standart olarak bulunuyor ve 7 ileri S-Tronic şanzıman opsiyonel olarak alınabilecek. Önden çekiş sistemine sahip olan Q2’de 2.0lt dizel ve benzinli motorlarda 4×4 çekiş sistemi (AWD) de tercih edilebilecek.
Audi Q2 modelinin 2016 yılı son çeyreğinde ülkemizde satılmaya başlanması beklenebilir. Fiyatının ise Audi A3’den bir miktar fazla olmasını bekliyoruz.

Sub-Crossover sınıfında bulunan diğer modeller

Facebook Comments