Alfa Romeo Giulia tanıtıldı

Alfa Romeo, uzun bir zamandır tanıtılıp tanıtılmayacağı belli olmayan ve hakkında çeşitli spekülasyonlar yapılan Giulia modelini Cenevre Otomobil Fuarı’nda resmi olarak tanıttı. Daha önce serinin en üst modeli olan sportif QV modeli tanıtılmıştı ve birçok farklı resim ve videoları internet ortamında dolaşıyordu.

Üzerinde Ferrari destekli V6 çift turbo motor bulunan QV versiyonuna göre ciddi anlamda ehlileşmiş gibi görünen tasarım detayları Giulia’yı daha ciddi ve ağırbaşlı bir model gibi göstermiş. Yayınlanan fotoğraflardan beyaz renge sahip olan modelin spor paket tarzında, lacivert olanın ise lüks paket tarzında bir donanıma sahip olduğu da anlaşılabiliyor. Aslında aracın ehlileşmiş gibi görünmesi daha olgun ve gündelik bir havası olmasını sağlamış ki bu da iyi bir şey diye düşünüyoruz. Sonuçta satışların çoğu QV modeli ile değil normal modeller üzerinden gerçekleşecek.
Aracın iç tasarımı ise gerçekten de oldukça sportif bir havaya sahip. Sürücüye dönük kokpit tasarımı sportifliğe vurgu yaparken direksiyon ve koltuk tasarımları da bu vurguyu arttıran bir etkiye sahip. Tüm kokpitin ve koltukların siyah olduğu model spor paket tarzında görünürken, açık renk deri ve ahşap kombinasyonu yapılan modelin lüks pakete sahip olduğu anlaşılabiliyor. 8.8inc büyüklüğüne sahip olan bilgi eğlence sistemi ise kokpitin daha da güzel görünmesine büyük katkıda bulunurken gösterge kısmında donanım paketine göre 3.5inch veya 7inch büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü sürüş tarzına göre renk ve tarz değiştiren bilgi ekranı bulunacak. 
Araçta aktif ve pasif güvenliğe oldukça önem verildiğini belirtmekte fayda görüyoruz. En alt donanım paketinde bile önden çarpışma uyarısı, otonom acil fren desteği, yaya tespit, entegre fren sistemi, şerit değiştirme uyarısı ve hız sabitleme sistemleri standart olarak sunulacak.
Arkadan çekiş sistemine sahip olacak olan Giulia’da başlangıçta iki dizel bir de benzinli motor seçeneği bulunacak. Ancak bu motorların hiçbiri de maalesef ülkemize şimdilik uygun görünmüyor. 2.0 litre turbo-benzinli motor 200hp güce ve 330nm torka sahipken 2.2 litre turbo-dizel motor 150hp ve 180hp olarak iki farklı güce sahip. Tüm seçenekler 6 ileri manuel şanzıman ile sunulurken 8 ileri otomatik şanzıman opsiyon listesinde bulunuyor. 
Giulia modelinin bu motorlar ile ülkemizde başarılı olmasını beklemek hayalden öteye geçmeyecektir. Premium Alman rakipleri Audi A4 1.4lt ile, BMW 3 Serisi 1.5 litre ile ve Mercedes C Sınıfı 1.6 litre motorlar ile büyük vergi avantajına sahip. Alfa Romeo’nun yeni makyajlanan Giulietta modelinde 1.4 turbo-benzinli 120hp ve 170hp gücünde iki tip düşük hacim motoru bulunuyor. Bu motorlar ile ülkemizde satışa sunulmaz ise Giulia modelini sadece gerçekten markaya aşık ve farklı olmak isteyen kişilerin satın alabileceğini düşünüyoruz. 

Facebook Comments