4 turboya sahip BMW dizel motor tanıtıldı

BMW’nin uzun zamandır üzerinde çalıştığı 4 turboya sahip olan dizel motor nihayet tanıtıldı. Bu motor hakkında o kadar farklı yorumlar yapıldı ki kimse tam olarak nasıl bir turbo besleme sistemine sahip olacağını bir türlü kesin olarak söyleyememişti.

4 turboya sahip olacak olan bu motorun en azından 1 adet elektrikli turbo sistemi barındıracağı tahmin ediliyordu ancak tahmin edilen bu durum gerçekleşmedi. Bunun yerine 3.0 lt 6 silindirli dizel ünitede 2 adet yüksek (üst devirlerde devreye giren)  basınçlı 2 adet de düşük (alt devirlerde devreye giren) basınçlı geleneksel turbo besleme bulunuyor. Aslında bu motor mevcut 3 turboya sahip olan BMW 3.0 lt 6 silindirli dizel motorun geliştirilmiş bir versiyonu oldu. Eski motorda bulunan ve düşük devirlerde devreye giren 1 adet büyük turbo yerine 2 adet düşük basınçlı yani düşük devirlerde devreye giren küçük turbo tercih edildi. Audi ise ezeli rakibinin aksine 1 adet elektrikli turbo içeren 3 turbolu sistemini yakın zamanda tanıtmıştı. Bu motor Audi Q7‘nin sportif versiyonu SQ7 modelinde kullanılmaya başlandı .
Bu değişiklikle hedeflenen ise iki küçük turbonun daha da düşük devirlerde devreye girerek turbo-lag yani turbo-boşluğunun azalmasını sağlamak. Bir tane büyük pervanenin hareket ettirilmesi 2 adet küçük pervaneye göre daha zor olduğu için bu yapılan oldukça mantıklı ve işlevsel görünüyor. Ayrıca 2 adet küçük turbo, düşük devirlerde devreye girmesi dışında torkun bu devirlerde daha yüksek olmasını da sağlayarak çekişi ve gaz tepkisini iyileştiriyor. Ayrıca hem güç artışı hem de tork artışı sağlanıyor.
Tüm bu teknolojik gelişmeler sonucunda ise karşımıza 400ps (4000-4400dev/dak)  güce ve 761nm (2000-3000dev/dak) torka sahip bir motor çıkıyor. Yerine geldiği 3 turbolu motordan ise 381ps güç ve 740nm tork elde ediliyordu. Yani 4 turbolu motor 19ps daha güce ve 21nm daha yüksek torka sahip. Ayrıca güç ve tork artışına rağmen ortalama tüketim değerinin %5 düşüşle yaklaşık 6 litre/100km olması planlanıyor. Bu arada 3 turbolu motora sahip M550d modelinin 4.7 saniyede 100km hıza çıktığını hatırlatmakta fayda görüyoruz. 4 turbolu motor ile bu değer 4 saniyenin hemen üstünde gerçekleşebilir. 4 turboya sahip dizel motorun bu yıl tanıtılacak yeni BMW 5 Serisi M550d, X5 M50d, X6 M50d ve 750d modellerinde kullanılması bekleniyor.

Facebook Comments