LaFerrari sağlam boyun kasları gerektirir

Ferrari’nin en özel modellerinden birisi olan LaFerrari 2013-2015 yılları arasında sınırlı sayıda sadece 499 adet üretildi ve bu modele binmek bile bir ayrıcalık sayılır. Diğer taraftan bu araca binip birde maksimum hızı olan 349km/saat hıza yakın bir hıza kesintisiz hızlanmak daha da büyük bir ayrıcalık sayılır. 

LaFerrari 0-344km hız testi
İzleyeceğiniz videoda ise bu mükemmel aracın 0-344km hızlanmasını ve sürücünün boyun kaslarının ve yüzünün hızlanmaya nasıl tepki verdiğini göreceksiniz. Kaskı olmayan sürücü bizim tahminimize göre bir test pilotu ve yanındaki kasklı kişi ise şanslı bir kadın Ferrari hayranı ve biraz da tedirgin görünüyor. Videonun üçüncü kahramanı ise LaFerrari modeli ve hem atmosferik bir V12’ye hem de elektrikli bir motora sahip. Yani kısacası hybrid bir hyper-sport otomobil. 
Birçok kişi böyle bir araç ile maksimum hıza kesintisiz hızlanma sırasında nasıl hisler yaşanacağını oldukça merak eder. Çok güçlü bir araç ile kesintisiz hızlanma ise insan vücudu üzerinde ciddi etkiler yaratır ve bu etkiler göz ile izlenebilir. Videoda da sürücünün boyun kaslarının nasıl gerildiği ağızının ve gözlerinin nasıl farklılaştığı rahat bir şekilde izlenebilir. Aslında savaş uçağı pilotlarına uygulanan G-Kuvveti testini de birçok kişi belgesellerden izlemiştir. Testin sonuna doğru yüzü yamulan ve tanınmayacak hale gelen bu pilotlardan kuvvetin etkisine dayanamayıp bayılanlar bile olur. Böyle bir test ile hyper-sport bir aracın etkisi arasında dağlar kadar fark olmasına rağmen yinede pilotlara uygulanan G-Kuvveti testi ile belli bir hıza kadar benzerlikleri olabilir. Aşağıdaki videoda pilotlara uygulanan bu testi ve etkisini izleyebilirsiniz. 

LaFerrari (Ferrari F140)
  • Motor hacmi: 6.3 litre 
  • Silindir tipi ve adedi: V12
  • Atmosferik-benzinli 
  • Güç: 800ps (+163ps elektrik motor, toplam 963ps)
  • Tork: 700nm 
  • 0-100km hızlanma: 3 saniye
Facebook Comments