Ford’dan 1.0 litre 3 silindir motora güçlü motor sesi geliyor

Tüm otomobil markalarına yayılan ve motor hacimlerinin küçültülüp turbo ile desteklenerek gücünün arttırılması yani Down-sizing yöntemine Ford 2012 yılında 1.0 litre turbo motor ile büyük bir katkı sağlamıştı. Birçok marka bu derece düşük hacimli bir motoru kullanmaya çekinirken Ford büyük bir cesaretle düşük hacimli üniteyi tanıtmıştı. Ardından da diğer markalar Ford markasını takip etmişlerdi.

Bu motor ayrıca tanıtıldığı yıldan itibaren 3 yıl arka arkaya yılın motoru ödülünü kazandı. 1.0 litre hacminde turbo-benzinli 125ps güce ve 200nm torka sahip olan ünite Fiesta ve Focus modellerinde başarılı bir şekilde kullanılıyor ve makyajlı Mondeo modelinde de kullanılması bekleniyor. Focus modelinde kağıt üstünde ortalama olarak 4.8lt/100km yakıt tüketimine sahip olduğu belirtilen bu motor, modeli 100km hıza 11.1 saniyede ulaştırırken 194km/saat maksimum hıza çıkarabiliyor. 
Ancak görünen o ki Ford yetkilileri bu motorun pratikte gerçekleşen tüketim değerlerinden çok memnun değiller. Motorun oldukça sessiz çalışması nedeniyle sürücülerin vites değiştirirken motor sesi duymayı beklediklerini bu nedenle de geç vites değiştirdiklerini ve bunun sonucu olarak da motorun optimum tüketimi elde ettiği güç ve tork devirlerini kaçırdıklarını belirtiyorlar. Yani motoru zorladıkları için yakıt tüketimini de arttırmış oluyorlar. Durumdan anladığımız bu motoru kullanan Ford sürücülerinin vites değiştirmede kulak hassasiyetine güveniyor olmaları olarak özetlenebilir. Dolayısı ile de tüketim beklentilerin üzerinde gerçekleşiyor.
Ford yetkilileri ise bu durumu aşabilmek için çok ama çok ilginç bir yönteme başvurmuşlar. Ses hissini arttırmayı planlayan mühendisler motorun olduğundan daha yüksek ve güçlü bir ses çıkartmasını sağlayarak sürücülerin erken vites değiştirmesini hedefliyorlar. Buna benzer bir teknolojiyi bazı markalar kullanıyor ancak ana amaç olarak sportif motor sesi hissi verebilmek için tercih ediliyor. Ford ise sportif sürüş ve hissi bir kenara koyun tam tersine bu hissi törpüleyip tüketimi azaltmak için bu yönteme başvuruyor. Ayrıca bu konuda o kadar ciddiler ki teknolojinin patentini almak için başvuru bile yapılmış. 
Teorik açıdan mantıklı olan bu yöntem pratikte ne kadar başarılı olacak bilemiyoruz ancak hiç olmazsa sekiz silindirli motor sesi de eklesinler ki down-sizing yani aşırı besleme kullanarak hacim küçültmenin en büyük yan etkisi olan ses kaybını biraz olsun unuttursun diye düşünüyoruz.
Facebook Comments