Koenigsegg 1.6lt motor nasıl 400ps güç üretebilir?

İsveçli super sport otomobil üreticisi Koeniggsegg markası birbiri ardına yaptığı teknolojik atılımlarla adını önümüzdeki yıllarda daha çok duyuracağa benziyor. En son olarak egzantrik mili olmayan motor teknolojisini tanıtan marka, Çin kökenli Qoros markasına bu teknoloji için kullanım hakkı vermişti. 

Yüksek hacimli ve V8 silindirli motorları ile tanınan markanın üzerinde çalıştığı yeni teknoloji ise düşük hacim ve yüksek güç ilkesine dayalı. Kısacası tipik bir down-sizing olan bu teknolojide 1.6lt motordan 400ps güç alınabilmesi hedefleniyor. Hedeflenen 250ps/lt güç/hacim oranı Mercedes A-CLA AMG 45 modellerinde bulunan ve güç/hacim olarak yaklaşık 191ps/lt olan motordan %31 daha yüksek. 4 silindirli olma ihtimali kuvvetli olan bu motorun Koenigsegg modellerinde kullanılmayacağı ve teknoloji olarak diğer markalara sunulacağı belirtiliyor. 
Koeniegsegg yetkilisi bu gücün nasıl üretileceği konusunda ise Agera R ve One:1 modellerinde bulunan motorların örnek aldıklarını belirtiyor. Agera R ve One:1 modellerinde kullanılan motorların teknik verileri ise aşağıdaki şekilde;
V8 silindir dizilimine sahip Agera ve One motorlarının tek bir tarafı alınırsa elimizde sıralı 4 silindirli bir motor zaten bulunuyor. Ayrıca tablodan görüldüğü gibi Agera R ve One:1 modellerinde kullanılan motorların güç/hacim oranlarının ortalaması tam da hedeflenen 250ps/lt oranı ile hemen hemen aynı. Yani bu rakamı elde etmek kesin ve kanıtlanmış katalog verilerinden oldukça mümkün görünüyor. Ancak bilindiği gibi bu motorlar hem çok özel hem de pahalı imalatlar. Toplu imalata uygun hale getirmek için fiyatların aşağı çekilebilmesi gerekiyor. Bu da zaten bir ürünü çok yüksek adetlerde ve seri olarak üretmekten geçiyor diyebiliriz. 
Agera R ve One:1 gibi araçlar kısa mesafelerde ve pistlerde kullanıldığı için genellikle çok düşük kilometre değerlerine sahip oluyor. Yani 150.000km-200.000km yol yapmış bir Koenigsegg bulmak her halde imkansızdır. Bu nedenle dayanıklılık ve uzun ömür konularında güç/hacim oranı çok yüksek olan bu motorların nasıl oldukları tam olarak bilinmiyor. Koenigsegg markası bu tip uzun dönem ve yol testlerini yapmıştır ancak günlük hayatta ve farklı sürücüler ile yapılan yüksek kilometreler mutlaka daha farklı sonuçlara neden olabilir. 1.6lt motordan 400ps güç çıkarmaya çalışan ve bu motorun da super sport araçlarda kullanılmayacağını ve seri üretilen çok daha ucuz sıradan modellerde kullanılacağını hedefleyen bir marka mutlaka uzun ömür ve dayanıklılık faktörünü fazlasıyla dikkate almıştır diye düşünüyoruz. 
Koenigsegg’in tasarladığı egzantrik mili olmayan bir yapı bu motorda olur mu bilinmez ancak farklı konularda bazı önemli ipuçları da bulunuyor. Silindir çapının daraltıldığı ve strokun yani silindir yüksekliğinin yükseltildiği motorda piston kafaları ve kolları da forged yani dövme çelikten imal edilecek. Bu arada silindir çapının daraltılması ve strokun uzatılması düşük devirlerde daha yüksek tork elde edilebileceğini gösteriyor. Bu da günlük kullanıma daha uygun bir yapı tasarlandığının kanıtı olarak gösterilebilir. ancak strokun artmasının sürtünmeleri ve aşınmaları da arttırdığını belirtmekte fayda var. 
Tasarlanan motorun bu derece yüksek güç üretebilmesinde şüphesiz kullanılan turbo sisteminin büyük rolü olacaktır. Agera R ve One:1 modellerinin turbo basınçları incelendiği zaman 1.4bar ve 1.8bar değerleri karşımıza çıkıyor. 250ps/lt güç/hacim oranı iki motorun tam ortasında olduğuna göre 1.6lt motorda 1.6bar basınca sahip çift turbo besleme kullanılacağını söylemek hiç de zor değil. Bu arada 191ps/lt ile şu anda dünyanın en yüksek güç/hacim oranına sahip modeli olan Mercedes AMG A-CLA45’de bulunan 2.0lt motorun 1.8bar basıncında çift turbo beslemeye sahip olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. 

Görüldüğü gibi Koenigsegg Mercedes’in elinde bulunan rekoru kırmakta kararlı. Hem de %31 oranında daha yüksek bir oran ile bunu başaracak gibi görünüyor. Agera R ve One:1 gibi modellerden esinlenilerek geliştirilecek bu motor önümüzdeki 5-6 yıl içerisinde karşımıza ne tip motorların çıkabileceğini gösteriyor olabilir. Diğer taraftan bu konuda başka otomobil markaları da boş durmayacaktır. En son olarak BMW’nin 3.0 litre dizel motorda 4 turbo kullanmasıyla artan turbo sayısı ve motor hacimlerinin hızla azalması yakın bir zamanda 1.6lt 400ps gücünde motorun hayal olmadığını açıkça gösteriyor. Yeter ki markalar bu konudaki en büyük sorun olan dayanıklılık ve motor ömrü problemi konularında tüketicileri ikna etsinler.

Facebook Comments